Taraflar paket önerilerini BM’ye sundu

Kıbrıs sorununa 2 eşit kurucu devlet esasına dayanan çözüm sağlamak amacıyla İsviçre’de düzenlenen Kıbrıs Konferansı toplantıları, hafta sonu nedeniyle verilen aranın ardından dün yeniden başladı.
Kıbrıs Konferansı’nda dün garantörler “Güvenlik ve Garantiler” başlığı altında, Kıbrıs Türk  ve Kıbrıs Rum tarafı da tüm başlıklardan oluşan paket önerilerini Birleşmiş Milletler’e sundu.

BM, kapalı zarflarda sunulan tarafların paket önerilerinin birer kopyasını tüm taraflara dağıtacak. Paketlerin “Güvenlik ve Garanti” kısmı 5 tarafa da dağıtılacak.

Ocak 2017’de Cenevre’deki siyasi düzeydeki konferansın devamı niteliğinde 28 Haziran’da başlayan Crans Montana’daki toplantının ilk 4 günü, bir yandan Kıbrıs’taki taraflar ve garantörlerin katıldığı beşli toplantılar, bir yandan da liderlerin tüm başlıklarda askıda kalan unsurları ele aldığı görüşmeler şeklinde sürdü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünkü konferansın ardından kongre merkezinden ayrılırken gazetecilerin “pozitif misiniz” sorusuna “Çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.
Bu arada Cumhurbaşkanı Akıncı, dünkü toplantının tamamlanmasının ardından Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile siyasi parti başkan ve temsilcilerini kabul edip bilgilendirdi.