Taşkent şehitleri anıldı

Taşkent’te 15 Ağustos 1974’te EOKA üyesi Kıbrıslı Rumlarca evlerinden alınarak topluca katledilen Kıbrıslı Türkler, Taşkent Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı.
Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, askeri erkan, Bakanlar ve diğer yetkililer katıldı.
Törende Taşkent şehitleri adına konuşan Taşkent Şehit Aileleri Komitesi Başkanı Erdinç Erdağlı, varoluş mücadelesinde şehit vermeyen köy olmadığını belirterek, bugünlerin büyük bedeller ödenerek kazanıldığını, en büyük bedeli de aziz şehitlerin verdiğini söyledi. Şehitlerin önünde saygıyla eğildiklerini ifade eden Erdağlı, 15 Ağustos 1974’te yaşanan katliamların Rumların hedefini gösterdiğine işaret etti.
“Kıbrıslı Türklerin Rumlara bırakın saldırmayı, güvenliğini sağlayacak silahı yoktu” diyen Erdağlı, BM’nin katliama uğrayan köy halkını yalnız bıraktığını, insanların evlerinden öldürüldüğünü anlattı.
“Unutmak da unutturmak da mümkün değil” diyen Erdağlı, amaçlarının genç kuşaklara kin düşmanlık aktarmak değil yaşananlardan ders alarak ve verilen mücadeleyi unutturmamak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta varoluş mücadelesine devam ettiğini söyledi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının tarihi ve geçmişin gelecek nesillere doğru aktarılması gerektiğini vurgulayarak, 1960 yılında kurulan ortaklık anlaşması ile Kıbrıs’ta Türk Rum dengesinin kurulduğunu kaydetti.
Rumların ortaklık anlaşmasını Enosis’e sıçrama tahtası olarak gördüğünü ve Kıbrıs Türk halkını bu topraklardan silmek amacıyla saldırılar gerçekleştirdiğini ifade eden Tatar, Kıbrıs Türk halkının yıllarca varoluş mücadelesi verdiğini anlattı.
Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık özgürlük egemenlik ve Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğini vurgulayan Tatar, Kıbrıs’ta devlete ulaşan Kıbrıs Türk halkının dünyaya egemenliğini haykırmaya devam edeceğini belirtti.
Resmi müzakere süreci için Kıbrıs Türk halkının talebi olan egemen eşitliğin kabul görmesinin vazgeçilmezleri olduğunu vurgulayan Tatar, yeni siyasetin kökleşmesi, halkın benimsemesi için dünyaya bunu haykırmaya devam edeceklerini söyledi.

Geleceğe emin adımlarla yürümek için Türkiye ile bağları güçlendirmeye devam edeceklerini ifade eden Tatar, geleceğin daha güzel olacağını ve Kıbrıs Türk halkının bağımsız egemen hür yoluna devam edeceğini vurguladı.
Tatar, şehitleri rahmetle, gazileri şükranla andı.