Tatar: “1 Ağustos tarihi Kıbrıs Türkü için dönüm noktasıdır”
Date Added: 31 Temmuz 2023, 10:41

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu’nu kabulünde, 1 Ağustos’un Kıbrıs Türkü için dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmasında, 1 Ağustos’ta Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) 47’nci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) 65’inci ve Kıbrıs’ın fethinin 452’nci yıl dönümünün kutlanacağını hatırlattı.

Kıbrıs Türkü’nün 450 yıldan fazla bir süredir Kıbrıs’ta bulunduğunu anlatan Tatar, dünyada birçok halkın ve devletin bu kadar uzun bir geçmişe sahip olmadığını ifade etti. Tatar, Kıbrıs Türkü’nün yüzyıllardır Kıbrıs’ta yaşamasının egemen eşit olmasının temel dayanaklarından biri olduğunu da kaydetti.

Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve varoluş mücadelesinde TMT’nin büyük katkıları olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklerin 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu ortağı olarak uluslararası bir anlaşma ile haklı yerini aldığını anlattı. Silah zoruyla Kıbrıslı Türklerin 3 yıl sonra Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlandığını ifade eden Tatar, 1974 yılına kadar varoluş mücadelesi verildiğini ve Kıbrıs Barış Harekâtı ile Kıbrıslı Türklerin özgürlüğüne kavuştuğunu kaydetti.