Tatar, Anamur Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti

Başbakan Ersin Tatar, Anamur Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.
Başbakan Tatar’ın Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her alanda başarısını desteklediklerini, doğu Akdeniz’deki çalışmaların da bu bölgeyi çok daha önemli bir noktaya taşıdığını ifade ederek, Anamur ile ticaret ve turizm başta olmak üzere her alanda birlikte çalışıp işbirliklerini geliştirmek istediklerini, bunun önemli olduğunu söyledi.
Su projesi ile suyun Toroslardan adaya gelmesinin büyük başarı olduğunu ifade eden Tatar, suyun gelmesi ile birlikte KKTC’de ekonomi ve sosyal yaşamı geliştirme şansı bulduklarını kaydetti.
Başbakan Ersin Tatar, ayrıca yerel medyaya açıklama yaptı, soruları yanıtladı.
Tatar, Barış Pınarı Harekatına ilişkin bir soru üzerine, harekatın Başarılı bir operasyon olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin haklı olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.
ABD ve Rusya’nın da Türkiye’ye hak verdiğini, çünkü Türkiye’nin doğru adımı attığını belirten Tatar, “Kıbrıs Türk halkı ve KKTC olarak her zaman Türkiye’nin yanındayız, kaderimiz sevincimiz bir. Türk ordusunu, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı tebrik ederim, her zaman her şartta Türkiye’nin yanındayız” diye konuştu.
Tatar, 1974’te de Kıbrıs’ta gerçekleştirilen harekatta Türklerin hayat bulduğunu ve her yıl bu günü Doğum günü olarak kutladıklarını söyledi.
Bir soru üzerine Tatar, “Türkiye Kıbrıs’tan çekilemez garantördür uluslararası haklardan oradadır. Kıbrıs’ta Federal görüşmeler 50 yıldır sürüyor hiçbir sonuç alınamadı. Biz artık İki devlet temelinde çözüm ama garantörlüğün de devamını istiyoruz. AB içinde olacağımız ama Türkiye’nin olmadığı bir yolu yürümeyeceğiz” diye konuştu.
Başbakan Ersin Tatar gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, “6. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı”nın açılışını da yaptı.