Tatar: “Atatürk’ün ilkeleri, düşünceleri ve aydınlık yolu her zaman rehberimiz olacak”
Date Added: 11 Kasım 2022, 12:16

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84’üncü yıl dönümü dolayısıyla dün başkent Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) anma töreni düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma töreninde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakan Nazım Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği adına Üçüncü Kâtip Hami Balcı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK) adına Piyade Yüzbaşı Osman Çağlayan birer konuşma yaptı. Törene ayrıca Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile bazı siyasi ve askeri yetkililer de katıldı.

Tören, konuşmaların ardından Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin Çok Sesli Korosu ve Çocuk Korusu’nun sunduğu “Ata’ya Özlem Oratoryosu” ile sona erdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Atatürk’ü anma programında yaptığı konuşmada, Atatürk’ün ilkeleri, düşünceleri ve aydınlık yolunun her zaman Kıbrıs Türk halkının rehberi olacağını vurguladı.

Kıbrıslı Türklerin Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk halkının kopmaz bir parçası olduğunu ifade eden Tatar, Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği büyük mücadele ve başarılarının Kıbrıslı Türklere ilham olduğunu, Kıbrıs’taki mücadelenin onların anlayışıyla sürdürüldüğünü kaydetti. Tatar, Atatürk’ün ilkelerinin, KKTC’nin egemen bir devlet olarak varlığını sürdürmesi için verilen mücadelenin bir parçası olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının Atatürk’ün devrim, inkılap ve ilkelerinin uygulanmasında büyük heyecan duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Türk milletinin bekası için, denizde ve karada bağımsızlık, özgürlük ve ulusal çıkarların korunmasının önemine de değindi.

2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ise 40’ıncı kuruluş yıl dönümünü kutlayacağını anımsatan Tatar, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını KKTC’de de böyle günlerde rahmetle anmak, bağımsız, özgür ve hürriyet içerisinde yaşamamızın yegane teminatıdır” dedi.

Tatar sözlerini, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını büyük bir özlem, minnet ve rahmetle anıyorum” diyerek bitirdi.