Tatar: “Bizi herhangi bir anlaşmaya sürükleyecek baskılara boyun eğmeyeceğiz”
Date Added: 16 Ağustos 2023, 10:39

Taşkent, Tatlısu ve Terazi köylerinde şehit edilenler dün Taşkent Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı.

Taşkent Şehitliğindeki törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Çok büyük bedeller ödenerek bugünlere gelindi. Bizi herhangi bir anlaşmaya sürükleyecek baskılara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Kıbrıs’ta kalıcı bir anlaşma için egemen eşitliğin, eşit ulusal statünün ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün yaşamsal öneme haiz olduğunu vurgulayan Tatar, “Kıbrıs’ta 49 yıldır barış, güven ve huzur içinde yaşanmanın bizler için ne kadar kıymetli olduğunu şehitlerin manevi huzurunda bir kez daha ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Taşkent, Tatlısu ve Terazi köylerinde eli silah tutan 83 kişi evlerinden alınmış, bir gece köydeki Rum ilkokulunda esir tutulmuş, 15 Ağustos günü Limasol’daki esir kampına götürülecekleri bahanesiyle otobüslerle köyden götürülmüştü.

Aralarında 14 – 15 yaşlarında çocukların da bulunduğu köylüler iki farklı noktada kurşuna dizilmiş, bu saldırıdan sadece Suat Kafadar kurtulabilmişti.

Kayıp şehitlerin kalıntılarına 33 yıl sonra 2007’de ulaşılmıştı. Kimliklendirme çalışmalarının ardından şehitler 2014 ve 2016 yıllarında düzenlenen törenlerle Taşkent Şehitliği’ne defnedilmişti.