Tatar- Çavuşoğlu Ankara’da görüştü
Date Added: 10 Ağustos 2022, 10:21

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşma yapan Tatar, Ankara Ticaret Odası’nı ziyaret etti; TGRT’de canlı yayına konuk oldu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara temasları çerçevesinde ilk olarak TGRT’de canlı yayına konuk olarak değerlendirmelerde bulundu.

Ardından Ankara Ticaret Odası’nı (ATO) ziyaret eden Tatar, burada ATO Başkanı Gürsel Baran ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü.

Tatar daha sonra, her yıl yapılan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiler Konferansı’na katılarak, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü, büyükelçilere hitap etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 13. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, 20 Temmuz 1974’te Mehmetçiğin adaya ayak basmasıyla KKTC’nin temellerinin atıldığını belirtti.

Kendisinin siyaset hayatı boyunca Kıbrıs’ta eşit statü ve eşit egemen iki devleti savunduğunu kaydeden Tatar, federasyon temeline dayalı çözüm modelinin ise Kıbrıs Türkü’nün azınlık olarak yama edilmesi demek olduğunu ifade etti.

Rum Lider Anastasiadis’in Güven Yaratıcı Önlemler kapsamında yaptığı önerilere de değinen Tatar, bu önerileri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin otoritesini kuzeye yaymayı amaçlayan “sinsice öneriler” olarak niteledi.

Ankara’da TGRT Haber’e de değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC sporcularının İslami Dayanışma Oyunları’na davet edilmemelerini değerlendirdi. Tatar, “Türkiye ile birlikte girişimlerimiz sürecek” dedi.

Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi olan Abdülhamit Han gemisinin yola çıkmasından ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Mavi Vatan’da güçlü bir noktaya geldiğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu, bir dönüm noktasıdır, büyük bir atılımdır, büyük bir gelişmedir” dedi.