Tatar, Çavuşoğlu’nu kabul etti

Başbakan Tatar, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Başbakan Ersin Tatar, kabulde yaptığı konuşmasında Kıbrıs konusuna değinerek, “Tarihi iyi algılamadan, incelemeden geleceğe yönelik bir takım tehlikeli oyunlara girmeye hiç gerek yok. Bayan Lute’un görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamalar ve ona yönelik birtakım spekülasyonlar bizi tedirgin etti” dedi.

Tatar, Çavuşoğlu’nun böyle bir zamanda adaya gelmesinin ve değerlendirmelerin birlikte yapılmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.

Ersin Tatar, Kıbrıs konusunda her şey somut ve kesin olarak ifade edildikten sonra bir süreç yaşanabileceğini de ifade ederek, kendileri için Crans Montana’dan sonra yapılan açıklamaların geçerli olduğunu söyledi, “Dikkatli olunmalı” dedi.

Başbakan, Kıbrıs Türk halkının güvenliği için Türkiye’nin garantörlüğünün fevkalade önemli olduğunu da kaydederek, “Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği veya bize göre egemen eşitliği de fevkalade önemli”  dedi.

Bakan Çavuşoğlu’ da konuşmasında, “Türkiye, her zaman her konuda olduğu gibi bundan sonra da sizin hükümetiniz döneminde de Kıbrıs Türk halkına desteğini artırarak sürdürecek” dedi.

Çavuşoğlu, dünkü toplantılarda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve parti lideriyle Kıbrıs meselesini ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon konularını ele alma fırsatı bulduklarını anımsatarak, “Bana göre her bakımdan faydalı bir toplantı oldu” dedi.