Tatar :“Çözüm umudu kalmadı, Maraş artık daha fazla kapalı tutulamaz”

Başbakan Ersin, Kıbrıs’ta artık çözüm umudu kalmadığını kaydederek, “Maraş artık daha fazla kapalı tutulamaz” dedi.

Tatar,  Türkiye’nin Karadeniz’deki sondaj başarısını, Doğu Akdeniz’e etkilerini ve Kapalı Maraş’ı CNN Türk’te değerlendirdi.

Karadeniz’deki sondaj çalışmasının sonuçlarının KKTC’de mutlulukla karşılandığını söyleyen Tatar, çıkacak kaynağın Türkiye’nin hem diplomatik hem de ekonomik gücüne güç katacağına inanç belirtti.

Tatar, “ Bu başarının Doğa Akdeniz’e de yansımaları olacak. Uluslararası hukuk temelinde yapılan çalışmalar bölgede hem TC’ye hem de KKTC’ye önemli güç katmaktadır” dedi.

Ersin Tatar şunları da kaydetti:

“Türkiye’nin başarısı, Kuzeyi sevindirirken, Güney de üzüntü baş göstermiştir. Rum basını Türkiye başaracak mı diye soruyor? Kıskanıyorlar ve bu başarıyı itibarsızlaşrtırmaya çalışıyorlar… Boşuna çabalar…  Türkiye’nin adımları bölgeyi yeniden şekillendirmektedir… Ezber bozulmuştur, Türkiye’nin çalışmaları bölgede daha da önem kazanmıştır… Bizlerin desteği ile Doğu Akdeniz’de de benzeri kuyularda kaynak bulunacaktır.”

Doğu Akdeniz’de potansiyeli herkesin farkında olduğunu kaydeden Tatar, şunları da ekledi:

“Burada önemli olan hakkınıza sahip çıkmaktır. Biz hakkımıza sahip çıkmak istiyoruz. Maalesef hukuk bazen güçlünün yanında yer alıyor. Ama Türkiye’nin bölgesel gücü ortada… Doğu Akdeniz’de en büyük hak sahibi, Doğu Akdeniz’e en büyük sahil şeridine sahip ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Kıbrıs’ta da Karpaz’a sahip KKTC’nin sahil şeridi de Güney Kıbrıs’tan fazladır… Hakkımızı gücümüzle korumaktayız. Libya Anlaşması ile de dengeler Türk Tarafı lehine değişmiştir. Harita darmadağın olmuştur. Yeni bir bölgesel harita meydana gelmiştir. Doğu Akdeniz Türk Gölü olmuştur.”

AB’nin konuya müdahil olması ile ilgili olarak da Tatar, Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutmayan AB’nin taraf olmasına dikkat etmek gerektiğini ifade etti.

Maraş konusunda da konuşan Tatar, güvenlik ve stratejik açıdan Maraş’ın iadesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Ersin Tatar, 46 yılın sonunda çözüm umudu kalmadığını, federal çözümün parçası olduğu söylenen Maraş’ın daha fazla kapalı tutulamayacağını söyledi.

Vakıf malları da dikkate alınacak şekilde, Maraş’ta büyük oranda eski sakinlere iade ile bölgenin açılmasının gündemde olduğuna işaret etti.

Başbakan Ersin, süreci kademeli şekilde ilerletmeye çalıştıklarını ifade ederek şunları da söyledi:

“Maraş’ın açılması artık uzak değildir. BM’nin de itiraz edeceği bir durum olacağını düşünmüyorum. Çünkü eski sahiplerine iade olacaktır. Bu Güney Kıbrıs’ta da onay alıyor. Rum Basını, Yönetim ve kilise baskısına rağmen eski sahiplerin gelip mallarına sahip çıkacağını yazıyor. Bu endişe, bizim başarımızdır. Bu adımı Türkiye ile istişare ederek attık. Meclis ve hükümetimiz bu açılmaya onay verir. Kamuoyu hazırdır. Yaklaşık 300 başvuru var. En az 200 iade edilirse, geleceklerini ifade etmişlerdir. Hayırlısı ile olacak.”