Tatar: “Dayatma ile bir çözüm olamaz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dayatma ile bir çözüm olamayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz ve beraberindeki Oda Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek görüştü.
Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakanlık görevi sırasında, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile özellikle pandemi döneminde çok yakın çalışma içinde olduklarını ifade ederek, pandeminin dünyada yayılmaya devam ettiğini, alınan tedbirlerle ülkedeki sürecin iyi yönetildiğini, bunda herkesin katkısı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, “İstişareler, meseleleri beraber değerlendirme bizim gücümüzdür” dedi.
Ticaret Odası üyelerinin yaptığı katkılara ve görüşlerine her zaman önem verdiğini belirterek, katkıları için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu makamda da sizlerle istişare içerisinde, sizlerin değerli görüşlerini almak ve ona göre siyaset üretmek, ona göre topluma liderlik etmek elbette en doğrusudur diye düşünüyorum” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasidis ile bugün yapacağı görüşmenin tanışma nitelikli olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:
“Bu toplantıya mutlaka hazırlıklı gitmek lazım. Benim orada, Kıbrıs Türk halkının beklentilerini ifade etmem, sizlerle yapılacak olan değerlendirmelerde mutlaka bunların da ifade edilmesi, ama esas itibariyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının, Kıbrıs Türk halkının beklentileri bir kere dünyada haklı yerimizi alırken mutlaka ve mutlaka önümüzdeki süreçte ambargo ve izolasyonların da gözden geçirilmesi gerekmektedir. Eğer karşı tarafta bir iyi niyet varsa, Kıbrıs’ta kalıcı bir barış beklentisi içerisindeyseler bu ambargo ve izolasyonlara bakmak lazım. Çünkü bu tecrit kabul edilemez, bu çağda bu anlayış gerçekten Kıbrıs Türk halkının kabul edeceği bir anlayış değildir. Bunu, bugünkü toplantıda, en iyi şekilde ifade etmek istiyorum. Çünkü hiç kabul edebilecek bir tarafı yoktur.”
“Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direk uçuş yoksa, Rum tarafının vetosundan dolayı direk uçuş yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle konuştu:
“Bugün Larnaka’dan buraya seyahat özgürlüğü engellenmekte ise bu, Rum tarafının vetosuna bağlı olarak bir engellemedir. Bütün bunlar bize engellemedir. Çünkü, dayatma ile bir çözüm olamaz. Yani, Kıbrıs Türk tarafı kalkınmasın, gelişmesin, refahını bulmasın dayatma ile bir çözüm… Asla bunu Kıbrıs Türk tarafı kabul etmez, biz de kabul etmeyiz. Bunları açık ve net bütün dünyanın gözü önünde ifade etmek lazım, çünkü kabul edilecek bir tarafı yoktur.”