Tatar: “Kıbrıs Türk halkı hak ve çıkarlarının korunması konusunda Türkiye Cumhuriyetinin kararlılığından memnun ve mutludur”

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti KKTC’ye desteğini ve işbirliğini sürdürdüğü sürece KKTC’nin güçleneceğini ve halkın refahının artacağını belirtti.

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyetinin Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarını korumak için attığı adımların önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs’ta yeni bir Müzakere süreci konusunda dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Tatar, Federal çözüm zemininin Crans Montana’da geride kaldığını, müzakerelere kaldığı yerden değil, sonuç odaklı, sonuç alıcı bir noktadan başlamak istediklerini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının her zaman barış ve anlaşmadan yana olduğunu, ancak Türkiye Cumhuriyetinin garantörlüğünün her zaman öncelikleri olduğunu belirten Tatar, Türkiye’nin bundan sonraki bir  anlaşmada da garantörlüğünün devam etmesi gerektiğini belirtti.