Tatar: “Kıbrıs Türklerinin mücadelesini her daim hatırlamak ve hatırlatmak gerekmektedir”
Date Added: 22 Aralık 2022, 12:04

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Müktesep haklarını savunan, hür ve onurlu yaşam iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türklerinin mücadelesini her daim hatırlamak ve hatırlatmak gerekmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Tatar, İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türklerinin, 21 Aralık Kanlı Noel’in yıl dönümü nedeniyle dün Londra’da gerçekleştirdikleri sessiz nöbet ile ilgili açıklama yaptı.

“Rum mezalimini unutmamak, kendi egemenliği ile eşit müktesep haklarını savunan hür ve onurlu yaşam iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türklerinin mücadelesini hatırlamak çok önemlidir” diyen Tatar, dün Kanlı Noel’in yıl dönümünde Londra’da, şehitleri yad etmek üzere Genç Kıbrıslı Türkler (Young Turkish Cypriots), Britanyalı Kıbrıslı Türkler Derneği (British Turkish Cypriot Association) ve Ambargolular! (Embargoed) tarafından yapılan sessiz nöbet dolayısıyla duyduğu memnuniyeti paylaştı.

Tatar, “Düzenlenecek nöbet, hem hayatlarını feda eden şehitlerimizi anmak hem de adaya barış getiren ve büyük haksızlığa ve acıya maruz kalan Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığına kavuşmasını sağlayan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sayesinde Kıbrıs Türklerinin karanlık günlerden kurtulduğunu dünyaya haykırmak bağlamında büyük önem arz etmektedir” dedi.