Tatar: “KKTC bir başarıdır”
Date Added: 02 Haziran 2022, 09:53

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TRT Radyo 1 ile Radyo Vatan’ın ortak yaptığı canlı yayında, KKTC’nin bir başarı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu sabah TRT Radyo 1 ile Radyo Vatan’ın canlı yayınına katılarak, Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in gönderdiği Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgili mektubun basına verilmesi ile ilgili sorulan bir soru üzerine, Cenevre’deki 5+1 görüşmede Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle egemen eşitlik ve egemen uluslararası statüden bahsedildiğini söyleyerek, artık federal temelde bir antlaşmayı öngörmediklerini belirtti.

Rumların federasyon anlayışı ile Türklerin federasyon anlayışının farklı olduğunu anlatan Tatar, “Onların düşüncesi, zaman içinde tek egemenlik çatısı altında Türklerin azınlığa düşeceği hatta yok oluşa gideceği bir süreç ve Avrupa Birliği’ne üye olmadığı için Türkiye’nin adadan askerini çekmesidir. Uluslararası antlaşmalara ve 1960 kuruluş antlaşmalarına rağmen Kıbrıs haksız bir şekilde Avrupa Birliği’ne alınmıştır. 2004’te ise Annan Planı’na Türklerin evet dediği halde Rumların hayır demesi çok büyük bir ayıptır aslında. Türk askeri buradan çekilirse adadaki barış tekrar tehlikeye girer. Biz bu siyaseti asla kabul etmeyiz. Kıbrıs meselesinin özü, egemenlik meselesidir” dedi.