Tatar: “Libya ile anlaşma Doğu Akdeniz meselesine önemli boyut getirdi”

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları sınırlandırması hususunda KKTC’nin ardından ikinci anlaşmasını Libya ile imzalamasının meseleye önemli bir boyut getirdiğini söyledi.

Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeler, Türkiye-Libya deniz sınırı anlaşması, Türkiye-KKTC ilişkileri ve KKTC’de nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Doğu Akdeniz’deki olayların son aylarda daha ciddi bir boyuta geldiğini vurgulayan Tatar, Rumların tek taraflı hareket ederek, uluslararası şirketler ve bazı ülkelerle Kıbrıslı Türkleri dışlayarak çalışmalar yapmalarının uzun zamandır gündemde olduğunu belirtti.

Tatar, Rumlara defalarca bölgedeki zenginliklerin araştırılması, bunun için ortak bir komitenin oluşturulması ve bu komitenin kararları vermesi önerisinde bulunduklarını ancak her defasında ret cevabı aldıklarını hatırlattı. “Rum tarafı hiçbir zaman bu (Doğu Akdeniz’deki) zenginliklerin adil bir şekilde paylaşımında Kıbrıslı Türklerle hareket etmeye yanaşmadı.” diyen Tatar, son zamanlarda Türkiye’nin deniz hukuku temelinde ve uluslararası temayüller doğrultusunda ortaya koyduğu birtakım ciddi öneri ve gelişmelerin hayata geçtiğini anlattı.

Tatar, Doğu Akdeniz’deki kararlılığın devam etmesi ve dünyanın da artık bu gerçeği görmesi temennisinde bulunarak, “Bizim esas itibarıyla istediğimiz hakkımızı almaktır, kimsenin hakkında gözümüz yoktur.” şeklinde konuştu.