Tatar: “Limasol Direnişi, tarihe 2. Plevne Savunması olarak geçen fevkalede efsanevi bir direniş öyküsüdür”
Date Added: 14 Şubat 2022, 12:21

Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi sırasında Limasol’da gerçekleştirdiği direniş ile bu direnişte şehit düşenler, dün Girne’de Limasol-Girne Şehitleri ve Özgürlük Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Protokol sırasına göre anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklâl Marşı’yla başlayan tören, öğrencilerin şiir okuması, günün anlam ve önemini belirten konuşma ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın konuşma yapmasıyla sona erdi.

Saat 10.00’da başlayan törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) adına Merkez Komutanı Topçu Albay Mesut Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, dernek, kurum, kuruluş, okul ve üniversite temsilcileri ile askeri zevat katıldı.

Törende, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türk Mukavemet Teşkilatı Mücahitler Derneği Girne Şube Başkanı Erbil Aydınova güne dair birer konuşma yaptı, Anafartalar Lisesi öğrencileri Döne Nur Kayışkanat ve Sude Naz Buhur şiir okudu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada, Limasol Direnişi’nin 58’inci yıldönümünde, direniş sırasında şehit düşenlere rahmet dinledi ve gazilere şükranlarını sundu.

Tatar, Limasol Direnişi’nin Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) öncülüğünde gerçekleşen ve mücadele tarihine 2. Plevne Savunması olarak geçen fevkalade efsanevi bir direniş öyküsü olduğunu ifade ederek, Anavatan Türkiye ile işbirliği içerisinde halkın refah ve güveni için halen yürütülmekte olarak bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin ne kadar kutsal ve kadim olduğunu belirtti.

Diğer tarafın, 1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni “Enosis sıçrama tahtası” olarak değerlendirdiğini, hedeflerinin Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak, anayasa değişikliğiyle Kıbrıs Türk halkını bir azınlık statüsüne indirgemek ve adada yok etmek olduğunu kaydeden Tatar, 10 Şubat 1964’te Limasol bölgesindeki Evdim, Çanakkale, Binatlı gibi köylere saldırdıklarını ve Kıbrıs Türk halkını soykırıma uğratmaya çalıştıklarını söyledi.

Tatar, bu mücadele sırasında TMT’nin ve Şago gibi kahraman mücahitlerin direnişin efsanevi duruşunu en iyi şekilde gösterdiklerinin altını çizdi.

“Biz, Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir barışın peşindeyiz” ifadesini kullanan Tatar, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Biz her zaman, özellikle, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginliklerinin araştırılması noktasında, Rum tarafını tahrik edici hareketlerine son vermeleri çağrısında bulunduk. Barış ve huzurun devamı için iyi niyetimizi Hem Annan Planı’nda hem de Crans Montana’da gösterdik ve ona göre bir siyaset izledik. Ancak federal temelde bir anlaşma için hiçbir zaman karşı taraftan iyi niyet görmedik. Karşı tarafın oyunu her zaman bizleri tahrik etmek, bizleri azınlık statüsüne düşürmek ve Kıbrıs’ta Avrupa Birliği oyunları ile her zaman hayal ettikleri Yunanistan’la birleşme noktasındaki mücadelelerine devam etmektir.”

Tatar, artık yeni siyasetin Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı egemen bağımsız devletten ibaret olması gerektiğinin altını çizerek, ancak bu şekilde kimsenin anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile bağları koparamayacağını ve barış, huzur ve güvenlik içerisinde Kıbrıs Türk halkının ülkede varlığını sürdüreceğini söyledi.

Bu siyasetin daha da kökleşmesi, benimsenmesi için, halkın söylenenlere, tarihin gerçeklerine kulak vermesi gerektiğini belirten Tatar, iki ayrı bağımsız ve egemen devlet, Türk askerinin ülkedeki varlığı ve Türkiye’nin garantörlüğünün önemine dikkat çekti.