Tatar: “Maraş konusunda politikamız açılarak eski sakinlerine iadesidir” 

Başbakan Ersin Tatar, Kapalı Maraş konusundaki politikalarının; Vakıflar İdaresi’nin haklarının da korunması kaydıyla bölgenin açılarak, eski sakinlerine iadesi olduğunu söyledi.

Başbakan Ersin Tatar’ın katılımıyla Gazimağusa Belediyesi’nde Kapalı Maraş ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.

Maraş konusunun hükümetin en başta gelen projelerinden biri olduğunu kaydeden Başbakan Tatar, 45 yıldır hayalet şehir olan kapalı Maraş’ın aslında Gazimağusa’nın bir parçası olduğunu söyledi.

Tatar, Maraş’ın zaten büyük bir bölümünün açık olduğunu, kapalı olan bölümün deniz şeridi olduğunu ve o bölgedeki otel ve yatırımların 45 yıldır harap olduğunu belirtti.

Başbakan Tatar, “Bizim politikamız, Maraş’ı açarken oranın eski sakinlerine iade edilmesidir” dedi.

Başbakan Tatar,  Maraş’ın Vakıflar İdaresi kayıtlarına göre Osmanlı toprağı ve Türk malı olduğunu hatırlatarak, İngiliz döneminde bir takım tahsisler nedeniyle mülkiyette birtakım tartışmalar ortaya çıkmış olabileceğini kaydetti.

Tatar, “Taşınmaz Mal Komisyonu marifetiyle Maraş’ın tekrar açılması, buranın eski mal sahiplerine, eski sakinlerine iade edilmesi suretiyle politika izleyeceğiz” dedi.

Başbakan Tatar, Vakıflar İdaresi’nin de haklarını göz önünde bulundurarak, yabancıların ve Rumlar’ın da Maraş’taki haklarının korunarak malların iade edilmesi politikasını kabul edilebilir olarak düşündüklerini söyledi.

Tatar, “45 yıldan sonra önümüzü göremediğimiz için buranın kazandırılması gerekir” diyerek, Maraş’ın açılmasının ekonomiye ve turizme ciddi katkı yapacağını kaydetti.

Tatar, hükümetin Maraş konusunun ileri noktaya taşınması için toplantılara devam edeceğini sözlerine ekledi.