Tatar, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 76. BM Genel Kurul çalışmalarının ilk gününde yaptığı konuşmayı değerlendirdi: “Sesimiz ve gücümüz oldu”
Date Added: 23 Eylül 2021, 10:12

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurul çalışmalarının ilk gününde yaptığı konuşmaya işaret ederek, “Sesimiz ve gücümüz oldu” dedi.
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan sesimiz ve gücümüz oldu” diyerek, Kıbrıs Türk halkının, başta BM olmak üzere uluslararası alanda hak ettiği eşit söz hakkına saygı duyulmasını beklediğini vurguladı.
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın konuşmasında, Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı, sürdürülebilir çözümün ancak sonuç odaklı, gerçekçi bir yaklaşımla mümkün olacağı, BM’nin eşit olarak kabul ettiği adadaki iki halktan birinin BM’ye hitap edebilirken, diğer liderin bu platformda sesini duyuramamasının adil olmadığını söylediğine işaret edildi.
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından sonra görüşlerine başvurulan Cumhurbaşkanı Tatar, Erdoğan’ın Kıbrıs Türkü’nün görüşlerine ve yeni politikasına güçlü destek veren konuşmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“Bilindiği gibi, Kıbrıs Türkü 1963’ten bu yana uluslararası alanda eşit muamele ve söz hakkından mahrum bırakılmış bir halktır. Bir yandan uluslararası alanda mağdur edilmeye devam ederken diğer yandan da görüşlerini ifade etme hakkı ya ciddi olarak kısıtlanmış veya tamamen elinden alınmıştır. Kıbrıs’ın iki eşit sahibinden biri ve Kıbrıs sorununa taraf olan iki eşit halktan biri olarak Kıbrıs Türk halkı, başta BM olmak üzere uluslararası alanda hak ettiği eşit söz hakkına saygı duyulmasını beklemektedir.”