TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi yok sayanlar, diplomasi masasına yaklaşmaya başladı”

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi yok sayıp ısrarla kendi tezlerini, haritalarını kabul ettirmeye çalışanlar diplomasi masasına yaklaşmaya başladı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Akdeniz ve Karadeniz’deki sondaj faaliyetlerini kesintisiz devam ettirdiklerini söyledi.

“Kıbrıs ve Doğu Akdeniz sorununda birkaç ülkenin çıkarını koruma uğruna tarihi gerçeklere, uluslararası anlaşmalara, teamüllere ve gözle görülen hakikatlere sırtlarını dönenlerin dünyaya söyleyecek sözü kalmaz” ifadelerini kullanan Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir kez daha altını çizerek tekrarlıyorum, Kıbrıs’ta, Akdeniz’de, Ege’de ve ihtilafa konu hiçbir yerde biz kimsenin hakkına, hukukuna onuruna el uzatmıyoruz. Sadece ve sadece kendi hakkımıza, hukukumuza ve kazanımlarımıza saygı gösterilmesini istiyoruz. Bu ülkelerin halklarını gerçekleri öğrenmeye ve ona göre tutum takınmaya davet ediyoruz. Gerilimden ve husumetten beslenen bir avuç muhterisin siyasi ve ekonomik kazanç için ülkelerini felakete sürüklemelerini biz de istemeyiz.”