TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: “(Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi’ne KKTC’nin daimi üyeliğinin) beklenmemesi için bir sebep yok”
Date Added: 24 Ekim 2022, 10:15

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşü, uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi’nin, 11 Kasım’da Özbekistan’ın Semerkant şehrinde yapılacağı anımsatılarak, “Bu bağlamda aslında tam bir yıl önce İstanbul’daki zirvede kritik bir mesaj vermiştiniz ve mesajınızda ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni aramızda görmeyi canı gönülden arzu ediyoruz’ demiştiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gözlemci üye olarak katılacak, ancak daimi üyeliği için bir kapı aralanacak mı, bu zirveden böyle bir sonuç beklenir mi” sorusuna karşılık Erdoğan, şunları söyledi:

” Beklenmemesi için bir sebep yok. Katılan ülkeler, bizler için gerçekten olumlu sinyal vermesi gereken ülkeler. Yani Türk Devletleri Topluluğu olarak, burada yaptığımız ikili görüşmelerde her zaman şunu söylüyorlar, ‘Türkiye bu konuda nasıl bir adım atarsa biz de tabii ki onun yanındayız’. Nitekim bugün İlham Aliyev kardeşimle de yaptığımız görüşmede yaklaşım buydu. Burada Türk Devletleri Topluluğu Zirvesi’nde tabii ki onu da çalışacağız ve Semerkant’ta alınması gereken en olumlu neticeyi de alacağız. Temennimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik Birleşmiş Milletler’de yaptığımız açıklamalar istikametinde, Türk Devletleri liderleri olarak müşterek bir çalışmanın içerisine girmek.”