TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: “AB, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın yanında duruyor”

TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, AB’nin sözde dayanışma adı altında Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan’ın yanında durduğunu söyledi.
Kaymakcı, 2019’da Türkiye-AB ilişkileri ve 2019-2024 dönemi için Türkiye’nin AB yönetiminden beklentileri konusunda medya kuruluşlarının temsilcilerine değerlendirmelerde bulundu.
Yeni Avrupa Komisyonunun göreve başlamasıyla üst düzey telefon görüşmeleri ve ziyaretler yapıldığını hatırlatan Kaymakcı, üst düzey diyaloğun azaldığı ortamda ilerleme kaydetmenin mümkün olmadığına işaret etti. Kaymakcı, şunları söyledi:
“2020’de Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfa açma fırsatımız var. Biz samimiyetle bunu istiyoruz. Umarız AB tarafı da özellikle 2019’un ikinci yarısından itibaren ilişkilerde neden olduğu sıkışmayı, soğukluğu ortadan kaldırır.”
Kıbrıs etrafındaki sondaj çalışmaları, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ve son olarak Libya ile imzalanan deniz yetki sınırlandırması mutabakatından sonra AB’nin sözde dayanışma adı altında Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan’ın yanında durduğunu hatırlatan Kaymakcı, AB’nin üst düzey diyaloğu askıya aldığını, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edilmesiyle 2014-2020 dönemini kapsayan 4,4 milyar avro taahhüt edilen katılım öncesi mali yardım (IPA) fonlarında 1,2 milyar avro kesintiye gittiğini ve belli bir soğukluk oluştuğunu kaydetti.
Kaymakcı, “Bu kararların ne Kıbrıs adası etrafındaki sondaj çalışmalarına ilişkin sorunu çözdüğünü görüyoruz, ne Kıbrıs sorununun çözüm sürecine katkıda bulunduğunu görüyoruz, ne de Türkiye-AB ilişkilerine bir yararı var. Dolayısıyla biz bu çıkmaz noktadan bir an önce geri dönülmesini arzu ediyoruz.” dedi.