TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, TC Gazimağusa Konsolosluğunun 15 Ocak’ta hizmete gireceğini açıkladı
Date Added: 29 Kasım 2022, 11:59

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, TC Gazimağusa Konsolosluğunun 15 Ocak’ta hizmete gireceğini açıkladı.

KKTC’de temaslarda bulunan Yasın Ekrem Serim, TC Lefkoşa Büyükelçiliğinde KKTC temaslarını değerlendirdi. Serim’e TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da eşlik etti.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, göreve getirilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KKTC temasları sırasında, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve Dışişleri Bakanı tarafından kabul edildiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığında konsolosluk istişarelerini gerçekleştirdiklerini belirten Serim, bir önceki istişarelerin 2015 yılında yapıldığını dolayısıyla uzun bir aradan sonra gündemdeki konuları ele alma ve sonuçlandırma imkanı bulduklarını söyledi.

Tüm bu temaslarda Metin Fevzioğlu’nun da kendilerine eşlik ettiğini vurguladı.

Kendilerini KKTC’yle yan yana durdukları ortak bir milli davanın sahibi olarak gördüklerini belirten Serim, Kıbrıs meselesinin çözümü için sahadaki gerçeklere odaklanılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüme gidecek yolun Kıbrıs Türk halkının, muktesep hakları olan, egemen eşitliklerinin ve eşit uluslararası statülerinin tesciliyle açılabileceğini anlattıklarını vurgulayan Serim, “Adadaki iki tarafın statüleri eşitlenmeden çözümün mümkün olamayacağını yılmadan izah ediyoruz” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın BM’nin 77’inci Genel Kurulunda KKTC’nin tanınması için yaptığı çağrının da bu amaca yönelik olduğunu hatırlatan Serim, “Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılan KKTC ilk kez anayasal ismiyle uluslararası bir teşkilata üye oldu” dedi.

Serim, önümüzdeki dönemde KKTC’de üst düzey ziyaretlerin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, buna yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Tüm bu çabalar devam ederken KKTC’nin kendi ayakları üzerinde duran, üreten, güçlü bir devlet haline gelebilmesi için tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirten Serim, “Kendi vatandaşlarımıza sunduğumuz tüm hizmetleri KKTC vatandaşlarına da sunmaya gayret ediyoruz” dedi.