TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “KKTC’nin TDT’ye gözlemci üyeliği anayasal adıyla katılması bakımından diğerlerinden farklı”
Date Added: 21 Mart 2023, 10:59

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) gözlemci üyeliğine ilişkin, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatında (EİT) da aynı şekilde gözlemci üyelik statüsüyle başlandığını söyledi.

Çavuşoğlu, 18 Mart’taki Mısır ziyareti kapsamında mevkidaşı Samih Şukri ile yaptığı ikili görüşmeyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, KKTC’nin TDT’ye gözlemci üyeliğinde anayasal adıyla üye olması sebebiyle farklılık olduğunu dile getirdi. Çavuşoğlu, “KKTC Toplantıya da katıldı. Bayrak da orada. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar toplantıya katıldı. Dışişleri Bakanları Toplantısına KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan New York’ta da vurguladı, o günkü toplantıda da vurguladı, artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması, aslında tanınmış haklarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne iade edilmesi için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.