TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Türkiye, Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirmeyi amaçlıyor”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rum ve Yunan ikilisinin maksimalist talepleri karşısında, hem Türkiye’nin, hem de Kıbrıs Türklerinin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
Çavuşoğlu, Ürdün’ün El-Ghad gazetesine “Tarihi Dönemeçte Türkiye-Ürdün İlişkileri” başlıklı makale kaleme aldı.
Makalesinde, Doğu Akdeniz’in Türkiye ve Ürdün’ün ortak ilgi alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de diyalog ve iş birliğinden yana olduğunu belirtti.
Türkiye’nin bölgedeki tüm aktörlerin yer alacağı Doğu Akdeniz konulu bölgesel konferans toplanması çağrısında da bulunduğunu anımsatan Çavuşoğlu şöyle devam etti:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısı tarihte olduğu gibi bugün de Doğu Akdeniz’i bir iş birliği ve barış havzası haline getirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda, tüm tarafların hak ve çıkarlarına azami saygı gösteriyoruz. Mamafih, aynı hassasiyeti bölge ülkelerinden de bekliyoruz. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hakları bakidir. Biz, deniz yetki alanlarının hakça ve uluslararası hukuka uygun olarak belirlenmesinden yanayız. Rum ve Yunan ikilisinin maksimalist talepleri karşısında, hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz.”