TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Yaşadığımız bu felaket karşısında KKTC bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı”
Date Added: 10 Şubat 2023, 11:40

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle tarihin en büyük felaketinin yaşandığını kaydederek, “Yaşadığımız bu felaket karşısında KKTC bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı” dedi.

Deprem nedeniyle yedi gün milli yas ilan eden KKTC’nin dayanışma gösterdiğini aktaran Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkü kardeşlerimizle acımız da sevincimiz de birdir. Tüm KKTC makamlarına ve Kıbrıs Türk halkına, bu zor günlerde verdiği destek içinde ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum” diye konuştu.

Çavuşoğlu, depremin ardından KKTC sivil savunma ekipleri ve arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye geldiğini, sahada yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu ve sahadaki çalışmalara büyük katkı sağladığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye’nin tüm dünyadan güçlü bir dayanışma gördüğünü belirten Çavuşoğlu, bugün (dün) itibarıyla 56 ülkeden 6 bin 479 personelin yardım amacıyla bölgede olduğunu ve 19 ülkeden de yeni ekiplerin 24 saat içinde Türkiye’ye geleceğini belirtti.

Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle tarihin en büyük felaketinin yaşandığına işaret ederek, “Yaşadığımız bu felaket karşısında KKTC bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı” dedi.

Deprem nedeniyle yedi gün milli yas ilan eden KKTC’nin dayanışma gösterdiğini aktaran, Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkü kardeşlerimizle acımız da sevincimiz de birdir. Tüm KKTC makamlarına ve Kıbrıs Türk halkına, bu zor günlerde verdiği destek içinde ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum” diye konuştu.

“Deprem felaketinde ülkemizde bulunan ve hayatını kaybeden Kıbrıs Türkü kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum” diyen Çavuşoğlu, Adıyaman ve Hatay Kırıkhan’da enkaz altında kalan sporcu kafilelerinin bulunduğunu ve oradan güzel haber almayı umduğunu aktardı.