Ticaret Odası Başkanı Toros, AB yetkilileriyle görüştü
Date Added: 26 Ocak 2015, 11:57

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, AB Komisyonu Bölgesel Politikadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Normunds Popens ve Kıbrıs Türk Masası Şefi Michale Di Bucci ile bir araya geldi.
Kıbrıs Türk Masası’nın, Genişlemeden, Bölgesel Politikalar Genel Müdürlüğü’ne alınmasının ardından yapılan ilk ziyaret olan görüşmede Fikri Toros, Ticaret Odası’nın AB ile olan işbirliği hakkında detaylı bir bilgilendirme yaparak, özellikle gündemde olan Doğrudan Ticaret Tüzüğü, Hellim’in coğrafi işaret tescili, uyum sürecinin hızlandırılması ve Yeşil Hat Tüzüğü kapsamının genişletilmesi gibi konulara ilişkin odanın ivedi beklentilerini aktardı.
Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün “Avrupa vatandaşı” olarak kabul edilen Kıbrıslı Türklere, AB ile doğrudan ve dolaysız olarak ticaret yapmasının önünü açtığını vurgulayan Toros, böylesi insani ve doğal bir konunun siyasileştirilmesinin üzücü olduğunu kaydetti.
Doğrudan Ticaret’in Kıbrıslı Türkleri çözüme hazırlayacak bir başka araç olacağını vurgulayan Toros, Yeşil Hat Tüzüğü’nün yeniden gözden geçirilmesi ve uygulamasının iyileştirilmesinin önemine de vurgu yaptı.
Toros, hellimin AB’de isim tescilinin yapılması sırasında Kıbrıslı Türk üreticiler için bir çözüm mekanizması geliştirilmemesinin; ülke ihracatının dörtte birini oluşturan bir ürünün ticaretinin zarar görmesine ve Kıbrıs Türk ekonomisinin olumsuz etkilenmesine sebep olacağını, bunun da AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik sözleriyle de çelişmiş olacağını anlattı.