Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, KKTC’ye geldi
Date Added: 19 Haziran 2023, 11:00

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ilk yurt dışı ziyareti için dün saat KKTC’ye geldi.

Yılmaz, Ercan Havalimanı’nda Başbakan Ünal Üstel, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve diğer bakanların da aralarında bulunduğu yetkililer tarafından karşılandı.

Yılmaz, basına yaptığı açıklamada, daha önce teknik eğitim çalışmaları, DPÖ ile toplantılar gibi çeşitli vesilelerle KKTC’ye geldiğini ancak şimdi Kıbrıs’la ilişkili meselelerden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak gelmesinin kendisi için büyük bir onur olduğunu vurguladı.

Bugünkü temaslarında TC-KKTC ilişkileriyle ilgili neler yapabileceklerini konuşacaklarını belirten Yılmaz, “Türkiye yüzyılı diyoruz, yeni kabine oluştu. İlk kabinede Sayın Cumhurbaşkanımızın imzaladığı ilk protokol, KKTC ile İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü oldu. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın KKTC’ye Kıbrıs Türk halkına duyduğu sevginin verdiği önemin çok açık göstergesidir.” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz daha sonra yetkililerle birlikte yeni Ercan binasında incelemelerde bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kıbrıs adasının en büyük havalimanı olacak yeni Ercan Havalimanı’nın en kısa zamanda Kıbrıs Türkü’ne kazandırılacağını, yeni terminal binası ve pistin, 20 Temmuz’a yetiştirileceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ercan Havalimanı yeni terminal binasındaki incelemelerinin ve teknik toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Yılmaz, yeni Ercan Havalimanı’nın  KKTC’nin dünyaya açılan yüzü, vitrini olacağını, sadece yolcu ağırlamakla kalmayacağını, yatırım ortamının iyileşmesinde ve çeşitli farklı ihtiyaçlar için kullanılabileceğini açıkladı. Yılmaz, yeni Ercan için  “KKTC’de turizmin, istihdamın, yatırımın canlanmasında bir cazibe merkezi olacak” dedi.

Ziyaretleri süresince Kıbrıs Türkü’nün kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapıya kavuşması ve KKTC’nin kalkınması için de yürüttükleri tüm iş birliği projelerini de ele alacaklarını dile getiren Yılmaz, “Burası sadece bir proje, az sonra çalışmaları teker teker Büyükelçi ve ilgili kurumlarımızla ile masaya yatıracağız. Şunu da ifade etmek isterim, ilk kabine toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımızın imzaladığı ilk protokol TC-KKTC arasındaki Ekonomik ve Mali İş Birliği Protokolü oldu. 9,5 milyar TL hacmi olan altında çok sayıda proje ve faaliyeti kapsayan geniş kapsamlı bir protokol. Erdoğan ilk seyahatini de buraya gerçekleştirdi. Bu kendisinin ilişkilerimize, Kıbrıs davasına verdiği önemi gösteren en açık işaretlerden bir tanesidir” diye konuştu.

Bugün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve Başbakan Ünal Üstel ile ikili görüşmeler yapacağını anlatan Yılmaz, sonrasında yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi yerleşkesi inşaat alanına giderek yapılan çalışmaları inceleyeceklerini kaydetti. Yılmaz ardından Ercan Havalimanı ve deniz altı kablo bağlantısı projesinin ön değerlendirme toplantısını da Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile birlikte gerçekleştireceklerini söyledi.

Bu projenin de çok önemli ve değerli bir proje olduğunu dile getiren Yılmaz, daha önce uyguladıkları deniz altından su projesini anımsattı ve sonuçlarının görüldüğünü, içme suyu anlamında sadece  3 köye ulaşılamadığını, bunlara da yakında ulaşılacağını söyledi.

Sulama hususundaki çalışmaların davam ettiğini belirten yılmaz, Güzelyurt bölgesinde sulamaların başladığını, Mesarya bölgesiyle ilgili çalışmaların da ilerleyen dönemde sürdürüleceğini kaydetti.

Suyun çok önemli olduğunu, ama elektriğin de en az su kadar kıymetli olduğunu dile getiren Yılmaz, “Önümüzdeki dönem Türkiye’den kablo bağlantısıyla KKTC’ye elektrik ulaştırılması projesi de en öncelikli meselelerimizden birisi olacaktır. Bu projenin hayata geçmesiyle daha büyük ölçekli, ölçek ekonomisinde maliyetleri düşürmemiz ve halkın refahına katkıda bulunmamız da mümkün olacak inşallah” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz KKTC’de yoğun bir programları olduğunu sivil toplumdan, iş dünyasından, Cumhuriyet Meclisi’nden kişilerle görüşeceklerini, özel sektörü de çok önemsediğini, KKTC’deki meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, sendikalar, iş dünyasıyla istişarelerle KKTC’de özel sektör yatırımlarını güçlendirmek için çalışmalar yapacaklarını söyledi.