Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye geldi
Date Added: 13 Haziran 2023, 10:44

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk resmi yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdi.

Bu amaçla KKTC’ye gelen Erdoğan’ı, Ercan Havalimanında askeri tören eşliğinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar karşıladı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı karşılamaya, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, bakanlar ve diğer yetkililer katıldı.

Erdoğan’a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik eşlik etti.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile baş başa görüştü.

Daha sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmasında göreve başlamasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaparak, geleneği devam ettirdiklerini söyledi. KKTC’den de Azerbaycan’a gideceğini dile getiren Erdoğan, bunun da geleneklerinin bir diğer adımı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptıkları görüşmelerde, gündemlerindeki tüm konuları ayrıntılarıyla ele aldıklarını dile getiren Erdoğan, bunların içerisinde elektrik sorunuyla ilgili, Türkiye’den kablo yoluyla Kuzey Kıbrıs’a elektrik naklinin sağlanmasının en önemli adımları olacağını kaydetti. Erdoğan, “Artık Kuzey Kıbrıs’ta elektrik kesintileri gibi bir sorun inşallah kalmayacaktır” dedi.

Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’e ilişkin mevcut durumu da değerlendirdiklerini ifade eden Erdoğan, Kıbrıs meselesinde, Türk tarafının her zaman yapıcı ve sonuç odaklı tutum benimsediğine vurgu yaptı.

Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin haklı taleplerinin açık ve net olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türkü asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır. Bu gerçekleri görmezden gelenler Ada’nın tek egemeni olma hayalleriyle avunmayı sürdürüyor. Bu kesimlere artık saplantılarını bir kenara bırakmalarını ve Ada’nın gerçekleriyle yüzleşmelerini özellikle tavsiye ediyorum. Kıbrıs Türklerinin gayretlerine rağmen yarım asırdan fazla bir süre Rum tarafının uzlaşmaz ve maksimalist yaklaşımları nedeniyle heba edildi. Kimsenin bir 50 sene daha kaybetmeye tahammülü yoktur.”

“Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi bizler için olmazsa olmazdır. Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu KKTC’nin tanınmasından geçmektedir” diyen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Cenevre’deki son gayriresmi  toplantıda ortaya koyduğu bizim de desteklediğimiz gerçekçi ve sonuç odaklı vizyon esasen bundan ibarettir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar ile Kıbrıs meselesinin Doğu Akdeniz boyutunu da ele aldıklarını belirten Erdoğan, “Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile Kıbrıs adası ve etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının hakça paylaşımı için Kıbrıs Türk tarafının sunduğu somut önerilerin hala masada olduğunu hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

“Doğu Akdeniz’i ilgilendiren konularda bölgesel konferans düzenlenmesi yönünde yaptığım öneri de maalesef karşılık bulmadı. Atılan vizyoner adımlarımız karşılıksız bırakıldı” diyen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna rağmen garantör ülke olarak diyaloğa her zaman öncelik verdiklerini vurguladı.

“Adada ve bölgedeki dengelerin hilafına, anlamsız silahlanma faaliyetlerine girişenler bu teşebbüslerin getireceği riskleri iyice hesaplamalıdır” diye konuşan Erdoğan, “Adadaki kardeşlerimizin huzur ve güvenliği, bizim huzur ve güvenliğimiz demektir. Anavatan olarak tüm imkan ve kabiliyetlerimizle KKTC’nin yanındayız. Samimi çözüm çabalarına desteğimizi sürdürürken, KKTC’ye yönelik katkılarımızı da devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

“Buradaki vatandaşlarımızın, Türkiye’deki vatandaşlarımızla eşit şartlarda kamudan sağlık hizmeti almasını sağlayacağız” diyen Erdoğan, Derinya bölgesinde 1192 adet sosyal konutun inşasına yakında başlanacağı müjdesini verdi.

Çift yönlü elektrik iletim kablosunun imalat ve döşenmesinin de öncelikleri arasında olduğunu belirten Erdoğan, ulaşım alanında KKTC’de bugüne kadar toplam 630 km ana yol yaptıklarını, toplam 62 km uzunluğunda 5 ayrı yol projesinin inşasının ise devam ettiğini ifade etti.

Türkiye’den getirilen suyu kısa süre içerisinde tarımsal sulama amacıyla üreticilerin istifadesine sunacaklarını kaydeden TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lefkoşa’da  500 yataklı devlet hastanesinin ihalesine de yakında çıkacaklarını söyledi. Erdoğan, buna dair çalışmaların eşgüdümünü TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yürüteceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar başta olmak üzere tüm Kıbrıs Türklerine misafirperverlikleri için teşekkür eden Erdoğan, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı süratle KKTC’ye göndereceğini ve yeni Ercan Havalimanı’nın eksiklerinin giderileceğini söyleyerek, “Bununla birlikte inşallah 20 Temmuz’da buraya inmeyi planlıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar ise konuşmasında, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin destekleriyle yeni siyaseti sürdürmenin azim ve kararlılığında olduklarını vurgulayarak, “Bu saatten sonra biz eskiye dönemeyiz. Çünkü ortaya yeni bir siyaset çıkmıştır. Anavatan Türkiye’nin desteğiyle bütün dünyaya bunu anlatmış vaziyetteyiz” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini KKTC’ye yapılmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu ziyaretinizle bütün dünya devletlerine KKTC’ye her zaman sahip çıkmakta olduğunuzu ve bundan sonra da aynı anlayışla sahip çıkacağınızın mesajını veriyorsunuz” dedi.

Kıbrıslı Türklerin çok acılar çektiğini, çok badirelerden geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, hala çeşitli farklı oyunlar, entrikalarla TC ile KKTC arasına nifak tohumları sokmaya çalışanlar olduğuna işaret etti.

KKTC’yi içeriden bölme, Anavatan Türkiye ile olan ilişkilerin daha da pekişmesine engel olmaya çalışanlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vermeye çalıştığı mesajın önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “13. Cumhurbaşkanı olarak KKTC’de bulunmanız bize güç vermektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından son 2,5 yılda çok büyük mesafeler kazanıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde yeni siyasetin, vizyonun, yeni anlayışın bu temelde olacağını TC’nin de büyük destekleriyle duyurmaya çalıştıklarını anımsattı.

Bundan iki yıl kadar önce Cenevre’de kendisinin sunduğu 6 maddelik öneriyle artık federal temelde bir anlaşmanın geride kaldığını, Annan Planı ve Crans Montana’dan sonra oynanan oyunların açık ve net ortaya çıktığını ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yunan ikilisinin esasında hiçbir zaman eşitlik temelinde bir anlaşma konusunda samimi olmadıklarını vurguladı.

“1960 anlaşmalarının içinde müktesep hak denilen Kıbrıslı Türklerin Rumlar kadar egemenlik hakları vardır” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni siyasetin temellerini oluşturanın da bu müktesep hak olduğunu vurguladı.

Şu anda resmi müzakerelere geçilemediğini ancak, Kıbrıs’ta yapıcı önerilerle karşı tarafı bir bakıma uyardıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta iki ayrı halk olduğunu, bu iki ayrı halkın aynı adayı paylaşırken mutlak suretle egemenlik zemininde iş birliği olabileceğini, onun için geçen temmuz ayında kendilerine ada etrafındaki doğal zenginliklerin araştırılması ve geliştirilmesi için ortak bir komite kurulmasını, gerektiğinde Anadolu’dan asrın projesini, Anadolu suyunun paylaşılacağını ve aynı zamanda yenilenebilir enerji ile bir takım başka elektrik meseleleriyle ilgili bazı gelişmeleri birlikte egemenlik temelinde yürütebileceklerini önerdiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Tatar şöyle devam etti:

“Bütün dünyaya şu mesajı tekrar veriyoruz; egemenlik temelinde, yapısal ve iki tarafın iş birliğiyle bu adada her iki halkın da yararına olacak bir takım iş birliklerine varız. Biz bunu başardığımız takdirde, bütün bu bölgedeki küresel dengelerin de tekrar tesis edilmesine zemin oluşturacaktır”.

Mavi Vatan’ın emin ellerde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının egemenlik hakları ve var oluş mücadelesiyle her zaman Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’yle bir uyum içinde olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar şöyle devam etti:

“Sizlerle istişare ederek, milli politikamızın oluşturulmasında aramızdaki dayanışmanın fevkalade değerli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı sürecimde ne başardın diye sorduklarında, sizlerin desteğiyle iki devletli siyaseti gündeme getirdim. Ben Türkiye Cumhuriyeti ile Kıbrıs Türk halkının arasındaki kadim bağların bir kez daha pekiştiğini gördüm. Aramızdaki bağlar daha da güçlenmiştir. Bizim aramızdaki kutsal ve kadim bağları, hiçbir güç, hiç kimse kopartamaz.”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşması sonunda TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başarılarının devamını diledi.

Yaklaşık 5 saat süren KKTC ziyareti sonrası Erdoğan’ı, Ercan Havalimanı’ndan, askeri törenle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar uğurladı.