Türkiye’deki darbe girişimi Lefkoşa’da da protesto edildi

Türkiye Cumhuriyeti’nde 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de protesto edildi.
Demokrasiye Destek Platformu’nun, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla Lefkoşa’da düzenlediği “Demokrasiye Destek Mitingi”ne Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de katıldı ve birlikte halkı selamladı.
Mitinge, toplam 132 örgüt, kurum, kuruluş, üniversite, belediye, siyasi parti, şirket ve dernek destek verdi.
Mitingde konuşan, Başbakan Hüseyin Özgürgün, demokrasiye sahip çıkmak üzere meydanı dolduran Kıbrıs Türk halkına teşekkür etti ve Kıbrıs Türk halkıyla gurur duyduğunu vurguladı.
Kıbrıs Türk halkının 1974’te Yunan darbesini gördüğünü ve çok acılar çektiğini, yıllarca direndiğini ve Anavatan Türkiye’nin desteğiyle bugün egemenliğini sürdürdüğünü belirten Özgürgün, “15 Temmuzlara hayır, demokrasiye evet diyor ve Türkiye ile birlikte yürüyoruz” dedi.
Kıbrıs Türk halkının yıllarca acı çektiğini, mücadele ettiğini ve direndiğini ifade eden Özgürgün, bugün Türkiye’nin de demokrasisine, devletine sahip çıktığını, Kıbrıs Türk halkının da şimdi daima yanında olan Türkiye’ye destek verdiğini vurguladı.
Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de konuşmasında, Türkiye’deki demokrasiye destek veren Kıbrıs Türk halkına teşekkür etti.
Tuğrul Türkeş, ilk olarak Kıbrıs’taki müzakerelerin olumlu bir şekilde sonuçlanması temennisinde bulundu.
Demokrasiye destek mitinginde açılan Türkiye ve KKTC bayraklarını görmekten ve hep birlikte hükümet ile birlikte destek vermekten memnun olduğunu vurgulayan Türkeş, Kıbrıs Türkü’nün çok çile çektiğini ancak demokrasiyi en iyi bilen halk olduğunu vurguladı.
Türkeş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını da iletti.

Mitinge, telekonferans yoluyla katılan ve halka seslenen Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Türkiye ve KKTC’nin et ve tırnak gibi olduğunu belirterek, “Kıbrıs Türkü’nün başına herhangi bir şey gelecek olursa kendisine şah damarından daha yakın bir Türkiye var” dedi.
Yıldırım, Kıbrıs Türk halkının da olayın ilk anından itibaren gözünün-kulağının Türkiye’de olmasına neden olduğunu, gerekli mesajları ve desteği Türkiye Cumhuriyeti’ne verdiğini kaydetti.
Yıldırım, meydanları doldurarak dayanışma ve kardeşlik duygularını ifade eden Kıbrıslı Türklere teşekkür etti.