Uluslararası Motosiklet Federasyonu, Türkiye’nin garantörlüğünde Azerbaycan ve KKTC’de Dünya Motokros Şampiyonası düzenlenmesini onayladı
Date Added: 21 Ocak 2022, 10:57

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, 2022 yılı faaliyet programı çerçevesinde Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) organizasyonu düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Başkan Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin motosiklet sporlarında ulusal ve uluslararası önemli başarılar yakaladığını belirterek, yeni planlarını anlattı.

Bu yıl önemli yurt dışı atılımlar gerçekleştireceklerini vurgulayan Uçar, şöyle devam etti:

“Uluslararası Motosiklet Federasyonundan (FIM) aldığımız yetkiye istinaden, 2022 yılı takviminde artık Türkiye’deki başarılı organizasyonların bir emsalini hem kardeş ülke can Azerbaycan’da hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlemenin çabası içerisindeyiz.

Başkan Uçar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Azerbaycan’da aynı organizasyon ekibiyle Dünya Motokros Şampiyonası’nı yapabileceğimizi teklif ettiğimizde, FIM bize münhasıran TMF garantörlüğünde, TMF’nin organizasyonu olması kaydıyla bu yetkiyi verdi, bu güveni sergiledi. Biz de öz kaynaklarımızla veya bulabileceğimiz sponsor kaynaklarıyla bu fırsatı değerlendirme çabası içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu şampiyonanın düzenlenmesinin önemine dikkati çeken TMF Başkanı, “1974 Barış Harekatı’ndan bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uluslararası boyutta ilk kez bir organizasyonun yapılması, bizim için de çok büyük bir gurur vesilesi olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.