“Visegrad 4” ülkeleri Kıbrıs Türk tarafının hellim konusundaki görüşlerine ilgi gösterdi
Date Added: 02 Mart 2015, 11:39

Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan oluşan “Visegrad 4” grubunun, Kıbrıs Türk tarafının “Hellim” üretim prototipinin denetlenmesi amacıyla Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) şemsiyesi altında Kıbrıs Rum tarafından ayrı bir kontrol mekanizması kurulması talebine ilişkin bilgi edinmek için AB Komisyonuna başvurdukları bildirildi.
Söz konusu ülkelerin Eylem Grubu Başkanı Bucci’yle görüşerek, Kıbrıs Türk tarafının hellim konusundaki taleplerinin karşılanmasının ne düzeyde olduğu konusunda bilgi almak istediklerini belirtirken bu ülkelerin ayrıca, yetki alanında olmamasına rağmen Bucci’den, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler konusunda da bilgi talebinde bulunduğunu öne sürdü.
“Visegrad 4” ülkelerinin Bucci’yle görüşmesi, İngiltere, İsveç ve Finlandiya’nın AB Komisyonu Tarım Müdürlüğü’ne girişimde bulunarak, Kıbrıslı Türklerin hellim konusundaki taleplerinin karşılanmasını istemelerinden birkaç hafta geçtikten sonra gerçekleşti.

Toplamda 7 AB üyesi ülke Kıbrıslı Türklerin taleplerinin karşılanmasından yana. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Bucci de hellim konusunu “iki toplumlu” kabul ediyor.