Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi’nin basın tanıtımı yapıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi’nin Tanıtım etkinliğinde konuşan YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doçent Doktor İrfan Suat Günsel, Araba Müzesi’nin 10 yıllık bir çalışmanın eseri olduğunu dile getirerek, dünya genelinde kapsamlı bir araba tarihi araştırması yapıldığını anlattı.

Araştırmalar sonucunda, efsaneleşmiş ancak atıl vaziyette bulunan arabaların KKTC’ye getirildiğini söyleyen Günsel, araçların restore edilerek çalışır duruma getirildiklerini söyledi.
Günsel, ülkede araba üretme hayallerini henüz gerçekleştiremediklerini ancak ülke turizmine katkı sağlayacak bir müzeyi kazandırdıklarını kaydetti.

Üniversitenin mühendis ve öğrencilerinin güneş enerjisi ile çalışan tek motorlu ve 3 tekerlekli RA 25’i tasarladıklarını hatırlatan Günsel, şimdi de bu aracın yeni bir modeli olan 4 tekerlekli ve çift motorlu RA 27 üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirtti.

100’den fazla aracın sergilendiği müze üniversite kampüsü içinde yer alıyor.

Müzede 1899, 1903 ve 1909 yıllarında üretilen Amerikan ve İngiliz yapımı Crestmobil, Wolseley ve Buick marka 3 klasik araç da bulunuyor.

Müzede ayrıca 1940’lı yılların en hızlı seri üretim arabası Jaguar, 1950’lerin klasik otomobillerinden Ford marka araçlar, farklı yıllara ait 5 Ferrari, Mercedes-Benz, Dodge ve Lamborghinigibi efsane olmuş çok sayıda spor araba da ziyaretçilerini bekliyor.