“Yaşanan tatsızlıklardan şehit yakınları değil, onları yok sayanlar sorumludur”

Muratağa Atlılar Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır, 9 Eylül 2015 Çarşamba günü şehitliklerde yaşanan tatsızlıklardan şehit yakınları değil, şehit yakınlarını yok sayanların sorumlu olduğunu söyledi.
Aşır, yaşadıklarını başkalarının da yaşamaması için adil ve yaşayabilir bir anlaşmayı herkesten çok istediklerini ancak ortada bir anlaşma yokken şehitliğe gelerek anlaşma yapılamayacağını kaydetti.
Rum ailelerin şehitliği ziyaret ettiklerini ve kendilerinin de onlara rehberlik edip, ağırladığına işaret eden Aşır, “Bugüne kadar şehitliğe gelen Rumlara misafirperverlik gösterdik, hiçbir laf etmedik” dedi.
Ahmet Aşır önceki gün yaptığı açıklamada, Muratağa, Atlılar ve Sandallar’da katledilenlerin tamamının çocuk ve kadın olduğuna işaret ederek, “126 şehidimiz 41 yıldır Muratağa ve Atlılar Şehitliklerinde kucak kucağa yatmaktadırlar ve kimseye ne bir şey söylüyor, ne de birini rahatsız ediyorlar. Hayatta kalan şehitlerimizin yakınları da 41 yıldır onların hatıralarıyla acılar içinde yaşamış onların rahat uyumaları ve rahatsız edilmemeleri için caba harcıyor” dedi.