Yerel seçimlerle ilgili süreç başladı, seçim yasakları yürürlükte
Date Added: 17 Kasım 2022, 12:01

25 Aralık’ta yapılacak Yerel Kuruluş Organları Genel Seçim süreci ve seçim yasakları dün başladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) duyurduğu takvime göre, seçim yasakları 16 Kasım’da, propaganda süreci 5 Aralık’ta başlayacak.

18 belediyede 220 meclis üyesinin ve 960  ihtiyar heyeti üyesinin de belirleneceği seçim için sandık seçmen listelerinin askıya alınmasının son günü 20 Kasım Pazar olarak ilan edildi.

Takvime göre, siyasal partilerin adaylarını saptamasının son günü 25 Kasım iken, adaylık için başvurular 28 Kasım’da kabul edilecek ve adayların geçici ilanı 29 Kasım’da yapılacak. 29 Kasım’da ilçe seçim kurulları da kendi ilçelerinde çıkacak adayları geçici olarak ilan edecek. Kesinleşen adayların ilan edilmesinin öncesinde, 3 Aralık’ta oy pusulaları düzenlenecek ve BRT konuşmaları için adaylar arasında yapılacak ad çekme duyurulacak.

Kesinleşen adaylar ise 4 Aralık’ta ilan edilecek. İlçe seçim kurulları da kendi ilçelerinde kesinleşen adayları 4 Aralık’ta duyuracak. Aynı gün, İlçe Seçim Kurulları’nda duvar ilanları için ad çekilecek.

Seçim propagandası 5 Aralık’ta başlayacak. Oy pusulası ve BRT’deki konuşma sırası için 5 Aralık’ta Yüksek Seçim Kurulu’nda ad çekilecek. Sandık seçmen listelerinin tamamlanmasının son günü de 5 Aralık olacak.

Seçimlerle ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmalarının yayımlanmasının son günü 10 Aralık, seçmen kartlarının ve bilgilendirici broşürlerin dağıtılmasının son günü ise 22 Aralık olacak.

24 Aralık Cumartesi günü seçim propagandası sona erecek ve 25 Aralık Pazar günü seçmen sandığa gidecek.