Yüksek Öğrenimde “Öğrenci Dostu Ada” Projesi

KKTC Bakü Temsilciliği Eğitim ve Kültür ateşesi Tevfik Ulual Azerbaycan “Versus.az” haber ajansı muhabiri Aganise Sultan’a Temsilcilikte verdiği mülakatda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenim hakkında bilgi vermiştir.

Ulual Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde halen 21 üniversitenin faaliyette olduğunu ve 2019-2020 yılı istatistiklerine göre ülkemizde toplam 104.658 öğrencinin üniversitelerimizde eğitim aldığını belirtip bu sayının artırılması için Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının yoğun olarak çalıştığını bildirdi.

Covid-19 Pandemisinin tüm dünyada yarattığı olumsuzluklara rağmen bu yıl Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan Yüksek Öğretim Kurumlarına Yerleştirme Sınavında (YKS) 9.316 öğrencinin KKTC’deki üniversitelere yerleşme hakkı elde ettiğini ve bu sayının geçen yıl ile kıyaslandığında % 9.20’lik bir artışın gerçekleştiğini ve bunun da çok sevindirici olduğunu belirtti. YKS sınavından ayrı olarak Diplomalarla üniversitelere kayıtların da halen devam ettiğini söyledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu’nun önderliğinde bakanlığımızın Kuzey Kıbrıs’ta yüksek öğrenim gören öğrencilerin yaşam şartlarının kolaylaştırılması ve iyileştirilmesine çok önem verdiğini ve bu bağlamda bu yıl ilk kez “ Öğrenci Dostu Ada “ projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bu yıl yüksek öğrenime yeni başlayacak olan yerli ve yabancı tüm öğrencilere kayıt olduklarında kendilerine “Ada Kart “ adında bir banka kartı verileceğini ve bu karta Devletimiz tarafından 500.-TL’nın bağış olarak yükleneceğini söyleyen Ulual, öğrencilerin bunu istedikleri gibi kullanabileceklerini, bu kartın cüzdanmatik gibi kullanılacağını, ayrıca tüm dünyada geçerli olacağını, ister para çekme, ister havale, isterlerse öğrencilerin kendi aralarında ücretsiz para transferi de yapabileceklerini, anlaşmalı işletme ve mağazalardan alış-verişte bu karta sağlanan indirimlerden faydalanabileceklerini söyledi.Bu uygulamada öğrencilerin adaya girişlerinde yapılacak PCR testlerinin ücretsiz olacağını da belirtti.

Tevfik Ulual ülkemizde dünyanın 140 farklı ülkesinden öğrencilerin çok uyumlu bir şekilde öğrenimlerine devam ettiklerini, üniversitelerimizde eğitim seviyesinin yüksek olduğunu ve bu öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’ın çok güzel doğası ve ikliminde gelecekteki kariyerlerinin ilk temellerini ülkemizde attıklarını belirtti. Ulual kardeş ülke Azerbaycan’dan daha çok öğrencinin KKTC üniversitelerine gelerek kendi öz vatanlarında imiş gibi eğitimlerini almalarını arzuladığımızı belirtti. Ayrıca çocukları üniversitelerimizde eğitim almak isteyen velilerimiz ve öğrencilerimiz için Temsilcilik kapılarımızın açık olduğunu söyleyip bizlerin tüm Azerbaycan halkını sevdiğini, onların sorularını cevaplamak ve fikirlerimizi almak isteyenlere yardıma hazır olduğumuzu bildirdi.

-Proje tanıtım posterleri de haberde paylaşılmıştır.