Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türklerin Askerlik İşlemleri Hk.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN KIBRISLI TÜRKLERİN
ASKERLİK İŞLEMLERİ

Anne ve/veya babası Kıbrıslı Türk olan ve yurtdışında (Türkiye’de yaşayan TC-KKTC uyruklular hariç) ikamet eden, askerlik yaşı içerisinde bulunan yurttaşlarımızın KKTC’ye giriş şartları hakkında özet bilgiler ile gerekli müracaat belgeleri aşağıda verilmiştir.

1. KKTC asıllı olup, yabancı bir ülkede (Türkiye hariç) doğan ve/veya 12 yaşını tamamladığı tarihten önce ailesi ile başka bir ülkeye göç edip askerlik yaşına kadar KKTC’ye giriş yapmamış veya KKTC’de bir takvım yılı (1 Ocak – 31 Aralık) içerisinde 120 günden fazla kalmamış olan erkek yurttaşların girişlerinde kısıtlama yoktur. Aşağıda belirtilen belgelerle birlikte ASAL ve Seferberlik Şube Müdürlüğü’ne müracaat edip işlemlerini tamamladıktan sonra KKTC’de her takvim yılında toplam 120 gün kalabilirler.

2. 1 OCAK 2009 tarihinden önce askerliğini yapmadan KKTC’den ayrılan ve yabancı bir ülkeye gidip, bu tarihte saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşenler KKTC’ye giriş yaptıklarında en geç 120 gün içerisinde ASAL ve Seferberlik Şube Müdürlüğü’nde aşağıda belirtilen belgelerle birlikte gerekli işlemleri yaptıkları takdirde KKTC’ye giriş veya çıkışlarında herhangi bir engelle karşılaşmayacaklardır.

Yukarda belirtilen askerlik kaydınızı KKTC’ye gelmeden önce KKTC Konsolosluklarına veya Temsilciliklerine müracaat ederek tamamlayabilirsiniz. KKTC’ye gelen yükümlüler bir defaya mahsus olarak ASAL ve Seferberlik Şube Müdürlüğü’nde işlemlerini tamamladıktan sonra giriş veya çıkışlarında herhangi bir engelle karşılaşmayacaklardır. Daha detaylı bilgi için aşağıda belirtilen iletişim kanallarını kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Müracaat için gerekli belgeler:

• Dilekçe (ASAL ve Seferberlik Şube Müdürlüğü’nde doldurulacaktır)

• Polis Muhaceret Müdürlüğü’nden alınacak (Kara/Deniz/Hava/Barkotlu) giriş-çıkış dökümleri

• Pasaport fotokopisi

İLETİŞİM

Telefon : 0(392) 2272007, 2271275, 2276602
E-posta : asal@guvkk.net
Web : www.mucahit.net, www.guvkk.net
Adres : ASAL ve Seferberlik Şube Müdürlüğü / Lefkoşa 

Form Örneği: Yurt Disindaki Kibrisli Turkler Dilekce