18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Tekke Bahçesi Şehitliği’nde tören düzenlendi
Date Added: 20 Mart 2023, 11:15

18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Lefkoşa’da Tekke Bahçesi Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törene, Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş, askeri yetkililer, bazı siyasi parti, muharip dernek ve kurum temsilcileri katıldı.

Tören, çelenklerin şehitliğe sunulması ile başladı. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.

Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş tarafından Şehitlik Özel Defteri’nin imzalanmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş Şehitlik Özel Defteri’ne yazdığı satırlarda 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü kutlamaktan duyduğu sevinci ifade etti.

“Üzerinde huzurla, güvenle yaşadığımız kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü yad etmek için huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz” diyen Akkuş şöyle devam etti:

“Dünya tarihini değiştiren bu büyük zafer, esir uluslara ve mazlum halklara umut ve ışık olurken, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine de ilham ve güç kaynağı olmuştur.

Bu büyük zaferden ilham ve güç alan Kıbrıs Türk halkı vatan bildiği bu topraklarda her türlü zorluğa rağmen Anavatan Türkiye’nin yardım ve desteğiyle devletini, özgürlüğünü ve egemenliğini korumak için büyük bir mücadele vermiş ve cumhuriyetini kurmuştur.

Herkes iyi bilmelidir ki, aziz şehitlerimizin canlarını verdikleri ve bizlere emanet ettikleri bu kutsal vatan toprakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyor, yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

Ruhları şad olsun.”