TC Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay, İİT’den Kıbrıslı Türkler için destek istedi
Date Added: 20 Mart 2023, 11:17

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Kıbrıslı Türklerin iradesine saygı gösterilmesi ve uygulanan insanlık dışı tecridin sona erdirilmesi için destek istedi.

Bozay, Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) çalışmalarına ve karşılaşılan zorluklara ortak müdahale vizyonuna desteğini sürdüreceğini söyledi.

Bozay, Moritanya’nın başkenti Novakşot’ta düzenlenen 49. İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nın açılışında konuştu.

Konuşmasında, müslüman dünyanın şu anda birçok sorun ile karşı karşıya olduğunu ve uygun adımların atılması gerektiğini vurgulayan Bozay, şöyle devam etti:

“Kıbrıs’taki Müslüman Türkler ambargo ve uluslararası izolasyon altında yaşıyor. Adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme yönelik her türlü müzakere süreci ancak bu gerçekliğe dayandığı takdirde başarılı olabilir. Geçmişteki hatalardan ders alan Kıbrıs Türkleri, haklı olarak egemen eşitliklerinin ve eşit uluslararası statülerinin yeniden teyit edilmesini talep ediyor. Bunlar, onların doğuştan gelen hakları. Müslüman Kıbrıs Türklerinin iradesine saygı gösterilmesi ve onlara uygulanan insanlık dışı tecridin sona erdirilmesi için tüm kardeş İİT üyesi ülkelerin desteğini bekliyoruz.”