AGİT’ten Rumlara sert tepki
Date Added: 10 Nisan 2015, 10:56

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısının Güney Kıbrıs Rum yönetimi parlamentosunda kabul edilmesinden endişe duyduğunu açıkladı.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç yaptığı açıklamada, “İnsanı amaçları anlamakla birlikte, yasanın, ifade özgürlüğünün uluslararası standartlarına uygunluğu konusunda ciddi endişeler olduğuna inanıyorum. Yetkililer, hoşgörülü, çoğulcu ve demokratik bir toplumu, baskıcı bir rejimden farklı kılan ifade özgürlüğünün en temel yanlarından biri olarak hassas ve tartışmalı konuları açıkça tartışma hakkını dikkate almalıdır” ifadelerini kullandı.

Yanlış ya da suçlayıcı bile olsa tarihle ilgili tartışmaları suç kapsamına almanın AGİT’e üye ülkelerin hakları ve yetkilileri arasında anlayışın sağlanmasına yardımcı olmayacağına dikkati çeken Mijatoviç, “Farklı halklar ve bölgelerin kültürüyle tarihi hakkında belirli açıklamaların yasaklanması, uluslararası ifade özgürlüğü standartlarını, konuşma ve ifadeleri düzenlemek için yapılan ulusal stratejilerin altına indirecek ve uzlaşıp kurbanlar için adaletin sağlanması girişimlerini zora sokacaktır. İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü, bu süreçte büyük önem taşımaktadır” dedi.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi parlamentosu, 2 Nisan’da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmişti. Parlamentoda temsil edilen tüm siyasi partilerin ortaklaşa sunduğu tasarıya göre, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını inkar edenlere 5 yıl hapis ve 10 bin avro para cezası uygulanabilecek.