Çiçek: “Doğu Akdeniz’de kaynakların tek yanlı kullanım adımları yeni bir güvenlik problemi yaratıyor”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Doğu Akdeniz’de kaynakların tek yanlı kullanımı için atılan adımların yeni bir güvenlik problemi ortaya çıkardığını belirtti.
Çiçek, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a, “Sizlerden beklentimiz öncelikle izolasyonların kalkması, Rumlar’ı müzakereye teşvik edici gayretin içinde olunmasıdır. Daha adil ve objektif bir yaklaşım bekliyoruz” dedi.
Ankara’da resmi temaslarda bulunan Schulz ile bir araya gelen Çiçek Kıbrıs sorununun da 50 yılı aşkın geçmişi olmasına rağmen çözülemediğini belirten Çiçek, bu durumun Türkiye-AB ilişkilerini de olumsuz etkilediğini söyledi.
Sorunun çözülememesinin sorumlusunun ne Türkiye ne KKTC olduğunu vurgulayan Çiçek, “Türkiye ve KKTC 2004 referandumunu destekledi, Rum tarafı desteklemedi. Buna rağmen AB’ye alınınca sorun çözülemez hale geldi. Ümit ederiz tekrar müzakere masasına dönecekler” diye konuştu.
Cemil Çiçek, AB’nin 2004 yılında söz vermesine rağmen izolasyonların kalkmadığını anımsatarak, “Tecrit politikaları nedeniyle kuzey Kıbrıs yarı açık hapishaneye döndü. Barışa ‘hayır’ diyenler mükafatlandırılıyor, ‘evet’ diyenler cezalandırılıyor. Bu çarpık durumun bir an evvel giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.