Akıncı: “Halkından yüzde 60 onay alan bir liderim… Onay gören vizyonum, halkımın vizyonudur. Saygı gösterilmelidir”
Date Added: 28 Nisan 2015, 11:35

Cumhurbaşkanlığına seçilen Mustafa Akıncı, halkından yüzde 60 onay alan vizyonunun halkın vizyonu olduğunu belirterek, saygı duyulmasını istedi.
Mustafa Akıncı dün mahkemelerdeki Yüksek Adliye Kurulu’nda düzenlenen törenle mazbatasını aldı. 2 turlu bir seçimi geride bıraktıklarını belirterek, sonucun Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını dileyen Akıncı, 7 adayla birlikte demokratik sürece ciddi katkı sağladıklarını belirtti. Akıncı, “Halkın takdiri benim yönümde tecelli etti. Tüm gücümle çalışacağım” dedi.
Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akıncı, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirileriyle ilgili olarak “Anavatan-Yavru vatan sevgisi yüreklerde olmalı” dedi.
Akıncı, şöyle devam etti:
“KKTC diye bir varlık var. TC bunu tanıyor. Bu varlığın kurumları, bir de cumhurbaşkanı var. 2 devlet söz konusu. Biz de kardeş ilişkisi içinde olalım, yavru olmaktan, emeklemeden kurtulup, kendi ayaklarımız üstünde duralım istiyoruz. Kıbrıs Türk toplumu gelişsin kendi ayakları üzerinde dursun. Federal yapıda daha güçlü olur. AB içinde de. Böylesi bir kardeşlik ilişkisi Türkiye için de iyi olur”
Kampanya sürecinde de bu görüşlerini defalarca dile getirdiğini ve çözüm odaklı bir politika öngördüğüne dikkat çeken Akıncı, “4 boyutlu siyasetin önemli bir boyutu da, Türkiye ile uzlaşma öngören bir ilişki kurmaktı” dedi.
Birbirini tanıma ilişkisi içinde olan iki devletin söz konusu olduğunu kaydeden Akıncı, “Bu gibi ilişkilerde büyüklük küçüklük çok fark etmez. Lüksemburg, Avrupa Birliği’nin en küçük ülkesi ama bu bünye içerisinde eşit bir varlık. Biz de bir kardeş ilişkisi içinde olalım” dedi.
Rum basınında yer alan Nikos Anastasiadis ile dün görüşme yapılabileceğine ilişkin haberin sorulması üzerine Akıncı şunları ekledi:
“Nikos Anastasiadis ile bir araya gelme konusunu konuştuk. Fakat gün ve tarih belirlemedik. 4 Mayıs’tan Eide geliyor. Benimle görüşmek istediğini duyurdu. Müzakere sürecini nasıl devam ettirebiliriz, geldiğinde onu konuşacağız. Bu arada sosyal içerikli bir görüşmede bir araya gelmemiz olasıdır ama gün ve saat belli değildir.”