Anastasiadis “Kıbrıslı Türklere yönelik Güven Yaratıcı Önlemler” açıkladı
Date Added: 29 Nisan 2015, 10:30

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Kıbrıslı Türklere yönelik güven yaratıcı önlemler” diye isimlendirdiği düşünce ve kararlarını açıkladı.
Rum haber kaynaklarına göre Anastasiadis, yazılı yaptığı açıklamada, “görüşmelerin yeniden başlayacak olması ve müzakere sürecinde destekleyici olarak faaliyet gösterecek güven ortamı yaratma ihtiyacı” dolayısıyla “Kıbrıslı Türklere yönelik güven yaratıcı önlemler” öngördüklerini belirtti.
Anastasiadis, Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı ile gerçekleştirilecek ilk ortak toplantıda, Beşparmak Dağlarındaki 28 mayın tarlasıyla ilgili haritalar ve veriler verme niyetinde olduğunu açıkladı.
Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk toplumuna ait olan ve yabancı büyükelçiliklerin himayesi altında olmayan ibadet yerlerinin yönetimini Vakıflar İdaresi’ne verme kararı aldıklarını söyleyen Anastasiadis, Güney Lefkoşa’daki “Vatandaşa Hizmet Merkezleri”ne Kıbrıslı Türklere hizmette kolaylık sağlamak için Türkçe bilen personeller almayı planladıklarını kaydetti.
Anastasiadis, ayrıca, “Kıbrıs futbolunun birleşmesine yönelik gösterilmekte olan çabayı selamlıyorum ve çabaların en kısa sürede başarıyla sonuçlanmasını diliyorum” dedi.
Anastasiadis, “Akıncı’nın tüm Kıbrıs halkı, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında güven ve umut atmosferini destekleyecek önlemlerin benimsenmesine yönelik bir diyaloğa müdahil olma arzusunu, memnuniyetle saptadığını” da söyledi.