Akıncı: “İİT’nin Kıbrıs Türk tarafının dünyayla etkileşimini sınırlandıran koşulları ortadan kaldırmaya yönelik adım atması önemli”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözüm çabalarının yoğunlaştırıldığı bu dönemde İslam İşbirliği Teşkilatı’nın, Kıbrıs Türk tarafının dünyayla etkileşimini sınırlandıran koşulların ortadan kaldırmaya yönelik adım atmasının önemli olduğunu vurguladı.
İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi Konferansı’nda konuşan Akıncı, bölgede dayanışmanın öneminin de altını çizdi. Akıncı, ayrıca Kıbrıs Türk tarafı olarak 2016’da Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılmasını arzuladıklarını, bunun bölgeye çok özlenen barış ve istikrar havasını da getireceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider NikosAnastasiadis’le aynı nesilden iki lider olarak karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme ulaşmak için çalıştıklarını ve bunun adanın birleştirilmesi adına son çaba olduğunun bilincini taşıdıklarını ifade etti.
Akıncı konuşmasında, bölgenin ve İslam dünyasının terörizmin, mezhep ayrılıklarının, silahlı çatışmaların, can kayıplarının, insanların yerlerinden edilmeleri gibi olayların yaşandığı çok zor bir dönemden geçerken 13’üncü İslam Zirvesi Konferansı çerçevesinde “adalet ve barış için birlik ve dayanışma” temasıyla bir araya gelinmesinin çok önemli ve zamanlı olduğunu söyledi.