Limasol Şehitliği’nde tören

Limasol’da 1963 ve 1974’te şehit düşen ve bugüne dek mezar taşları olmayan şehitlerin mezarlarının düzenlenmesi ve mezar taşlarının yaptırılması nedeniyle tören düzenlendi.
Leymosun Kültür Vakfı’nın, sponsor ve gönüllülerin desteğiyle yaptırdığı düzenleme, çok yoğun katılımlı bir törene sahne oldu, yüzlerce Limasollu Kıbrıslı Türk duygulu anlar yaşadı.
Törende konuşan Leymosun Kültür Vakfı Başkanı Yücem Rasımoğlu, iki yıldır üzerinde çalıştıkları Limasol Şehitleri Mezar Taşları Yenileme ve Çevre Düzenleme Projesi’nin taçlandırıldığı bir gün yaşadıklarını söyledi.
Bu projenin şehit ailelerinin acılarına ortak olmak ve acılarını bir nebze de olsa azaltmak için gerçekleştirildiğini ifade eden Rasımoğlu, “Projemiz hem toplumlar arası olaylarda canlarını veren şehitlerimize saygı, hem de savaşlar ve acılar bir daha yaşanmasın diye gösterilen duyarlılığın sonucudur. Umarım bu duyarlılık başka kişi ve kurumlara örnek olur” dedi.
Rasımoğlu, 1964’te şehit düşen 14 kişinin sağlam olan mezar taşlarının temizlik ve rotuşlarının yapıldığını; 1974’te şehit düşen 27 kişiden 4’ünün mezar taşlarının kapılar açıldıktan sonra ailelerince yaptırıldığını; geri kalan 23 şehidin ise mezar taşların olmadığını anlattı.