Akıncı: “İki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanı geldi”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 1968’de başlayan müzakere sürecinin 2015’te sonuçlandırılması için iki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanının geldiğini vurguladı.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’i kabulünde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecinde, Meclis ve sivil toplum örgütleriyle interaktif bir diyalog kuracağını, bunun ilk fırsatta yapılacağını söyledi. Halkın beklentilerinin çok yüksek olduğu zor bir dönemde Cumhurbaşkanlığı görevine seçildiğini söyleyen Akıncı, “Beklentiler yüksek olunca sorumluluk bir o kadar daha ağırlaşıyor. Zorluklar bir o kadar daha artıyor” dedi.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yemeği “iyi başlangıç” diye niteleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sonunun da iyi olmasının önemine işaret etti.
Akıncı, her adımda halkı bilgilendireceğini söyledi ve adanın her iki tarafındaki basının da sürece olumlu katkı yapması çağrısında bulundu.

Kıbrıs’ta artık bir çözümün zamanının geldiğini, hatta geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:
“1968 yılında başlayan bir müzakere sürecini 2015 yılında artık sonuçlandıralım. Dile kolay. Yani yarım asra yakın bir dönemden bahsediyoruz. Dolayısıyla geldiğimiz aşamada inanıyorum ki artık konuşulanlar büyük oranda konuşuldu, tartışmalar büyük oranda yapıldı. Elbette daha yapacağız. Açıkta kalan noktalar var. Onlar da elbette tartışılacak ancak sonuçta iki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanı geldi.