Akıncı: “Kıbrıslı Türk lider olarak tüm Avrupa birliği üye ülkeleriyle iş birliği yapmak istiyorum”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adada bir çözümün bölge ve Avrupa Birliği için önemli olduğunu, bunun için “Kıbrıslı Türk lider olarak tüm Avrupa Birliği üye ülkeleriyle iş birliği yapmak istiyorum” dedi.
Almanya’da Deutsche Welle kanalının sabah haber programında Amrita Cheema’nın sorularını yanıtlayan Akıncı, Kıbrıslı Türklerin 2004’te Kıbrıs sorununun çözüm planı için düzenlenen referandumda plana çoğunlukla evet demesine rağmen AB üyeliğine alınmadığına, ancak çözüm planını reddeden Kıbrıslı Rumların AB üyesi yapıldığına da işaret etti.
Müzakere sürecine de değinen Akıncı, 6 başlığın dördünde ciddi ilerleme kaydedildiğini, halen bazı sorunların devam ettiğini, toprak ayarlaması ve garantiler konusunun sürecin sonunda ele alınacağını anlattı.
Fiziki bir bölünmüşlüğün yanında toplum mantalitesinde de bölünmüşlüğün bulunduğunu, mentalitelerdeki bölünmüşlüğün kısa sürede aşılacak bir sorun olmadığını kaydeden Akıncı, Kıbrıslı Rumların adanın tümünün hakimi olduğu gibi bazı anlayışların değiştirilmesi, “yönetimi paylaşma anlayışının yerleştirilmesi” gerektiğini ve bunun da kolay olmadığını vurguladı.
Berlin ziyaretinden beklentisi hakkında sorulan soruya Akıncı, adada bulunacak bir çözümün çalkantılı bölge için iyi bir örnek teşkil edeceğini, sadece Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar arasında değil, Türkiye-Yunanistan ve Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin iyileşmesine katkı koyacağına inandığını söyledi. Akıncı, AB’nin çözüm için destek vermeye hazır olduğunu beyan ettiğini bu çerçevede Almanya Dışişleri Bakanı Freank- Walter Steinmeier’in davetinden çok memnun olduğunu ifade etti.