Cumhurbaşkanı Akıncı, Almanya Dışişleri Bakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü.
Akıncı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Almanya’nın Kıbrıs sorununa ilk kez bu kadar ilgi gösterdiğine vurgu yaptı.
Almanya Federal Meclisi Bundestag’da yer alan heyetler arası çalışma toplantısı sonrasında Akıncı ile Steinmeier baş başa da görüştü.
Akıncı, temaslarında Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden Almanya’nın Kıbrıslı Türk tarafı ile ilişkileri geliştirme gayreti içerisinde olduğunu gördüklerini de söyledi.
Akıncı, Almanya Dışişleri Bakanı Frank -Walter Steinmeier ile gerçekleştirdiği 1 saat 45 dakika süren toplantının ardından Steinmeier ile müzakere sürecinde gelinen noktayı değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade etti.
Kıbrıslı Türklerin oluşacak federal bir Kıbrıs’ın iki eşik kanadından biri olacağını belirten Akıncı, ilişkilerin bugünden geliştirilmesinin yararlı olacağını ifade etti.
Kıbrıs Rum kesiminde yer alacak seçimlere de değinen Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin seçimlerin müzakereleri etkilemeyeceğini söylese de müzakereleri yavaşlattığını kaydetti.
Akıncı, “Müzakere sürecinde bir yavaşlama olduğunu bakan göz görüyor. 2016’yı gerçekten bir barış yılına çevirmek istiyorsak, Mayıs sonundan itibaren çok daha hızlı bir süreç içerisine girmemiz lazım. Biz bu konuda kararlıyız” dedi.

Türkiye’nin Avrupa Bakanı Volkan Bozkır’ın “Berlin duvarının yıkılmasının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen Kıbrıs sorununun halen çözülmediği” yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine Akıncı, “duvarın” yıkılması için Kıbrıslı Türklerin 2004’de çözüm planı için düzenlenen referandumda üzerine düşeni yaptığını, “duvarın halen yerinde durmasının nedeninin” Kıbrıslı Türkler olmadığını söyledi.
Kıbrıslı Türkler tarafından geçişler için vize uygulamasının kaldırılmasına atıfta bulunarak Kıbrıslı Türklerin“ayakta kalan duvar üzerine delikler açtığını” belirten Akıncı, “Temennimiz tamamen duvarı ortadan kaldırmak, bu da tek taraflı bir uğraşla olmaz. İki taraf ta bu konuda üzerine düşeni yapacak ve bu defa referandumlardan iki tane evet çıkacak” dedi.