Akıncı’dan Lute’a siyasi eşitlik vurgusu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından geçici olarak atanan özel danışman Jane Holl Lute’u dün yeniden kabul etti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, başta siyasi eşitlik olmak üzere varılan mutabakatlarda geri adım atılmasının, müzakere sürecinin yeniden başlamasına hizmet etmeyeceğine vurgu yaptığını kaydetti.
Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dün ve bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs için görevlendirdiği Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği iki görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
Burcu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Lute ile iki taraf arasında sonuç odaklı biçimde müzakerelere yeniden başlayabilmeyi anlamlı kılacak ortak bir zeminin, olup olmadığı hususunu ele aldığını kaydetti.
Dün gerçekleşen görüşmede de Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğinin bir çözüm için olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekip örnekler verdiğini kaydeden Burcu, “Cumhurbaşkanımız, aynı zamanda başta siyasi eşitlik olmak üzere, bugüne kadar varılan mutabakatlardan geri adım atılmasının sürecin başlamasına hizmet etmeyeceğinin de altını çizmiştir” dedi.