Alaminyo Şehitleri anıldı
Date Added: 25 Temmuz 2022, 11:25

Barış Harekatı’nın 48’inci yıl dönümü çerçevesinde, Alaminyo şehitleri geçtiğimiz Perşembe günü Değirmenlik’teki Alaminyo Şehitler Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şehitlerin acısının hala yüreklerde taşındığını vurgulayarak, “Onları unutmayacağız, unutturmayacağız bu bizim görevimizdir” dedi.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, askeri erkan, kurum, kuruluş, muharip dernek temsilcileri, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle yapılan törenlerde halka ve dünyaya seslendiklerini belirterek, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda özgürlüğü, bağımsızlığı ve egemenliği için mücadelesini hala devam ettirdiğini kaydetti.

15 Temmuz 1974’te Yunanistan’daki faşist cunta rejimi ile Kıbrıs’taki işbirlikçilerinin Kıbrıs Türk halkına saldırmaya hazırlandığını ve toplu halde mezarlara gömme planları yaptığını anlatan Tatar, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz sabahındaki müdahalesinin bu toplu katliamı önlediğini vurguladı.

Ancak çıkartma yapılırken, Türk ordusunun ve mücahitlerin ulaşamadığı bazı bölgelerde katliamların devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, böyle katliamların çok önceleri de yaşandığını ifade ederek, “Alaminyo’da 1967’de 5 kardeşimizi şehit ettiler” dedi.

20 Temmuz 1974 sabahı 15 vatandaşın daha şehit edildiğini dile getiren Tatar, çok acımasız bir saldırıyla karşı karşıya kalan şehitlerin acısının hala yüreklerde taşındığının altını çizdi. Tatar, “Onları unutmayacağız, unutturmayacağız bu bizim görevimizdir” diye konuştu.

Kıbrıs Türk halkının varlığını, egemenliğini, hürriyetini sonuna kadar sürdürebilmek için Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte mücadele verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini ifade eden Tatar, yeni siyasetin federalizm olmadığına dikkat çekti.

Federalizmin çoğunluğun azınlığı yönetmesi, sıfır asker sıfır garanti yani Türkiye’nin Kıbrıs’tan çekilmesi, garantörlük haklarının sona ermesi olduğunu kaydeden Tatar, “Türk askeri varlığının buradan çekilmesiyle bize 1974 öncesinin beş beterini de yapabilecekleri bir pozisyona asla bizi kimse getiremeyecektir” dedi.