Topçuköy şehitleri anıldı
Date Added: 25 Temmuz 2022, 11:21

Milli mücadele yılları ile 1974 Barış Harekatı sırasında şehit olan 9 Topçuköylü geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen törenle anıldı.

Topçuköy Şehitliğinde yer alan törende, protokol sırasına göre şehitliğe çelenkler sunuldu, saygı duruşu, saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Tören, konuşmalar ve şehitler için dua okunmasıyla son buldu.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, UBP İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, şehit aileleri ve diğer yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yılları ve sonrasında 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatıyla bugünlere geldiğini, varoluş bayramını coşkuyla kutladıklarını ve Anavatan Türkiye’nin desteğiyle haklı mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı.

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da KKTC’nin yeni siyasetini desteklediğini, Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye dayalı bir yaklaşımın en doğrusu olacağını kaydetti, şehitler huzurunda, Kıbrıs’ta verilen mücadelenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha teyit etti.

Kıbrıs’ın coğrafik olarak ne kadar önemli olduğunu, bölgedeki zengin kaynakların ve Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarının önemine işaret eden Tatar, KKTC’nin egemen bir devlet olarak bu bölgede yer almasının önemini vurguladı.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yıllarında çok acılar çektiğini, saldırılara katliamlara maruz kaldıklarını ifade ederek, şehitleri saygıyla andı, ailelerine başsağlığı sabırlar diledi.