“Anlaşmalardan kaygı duyuyoruz”
Date Added: 20 Mart 2015, 11:07

İngiltere Parlamentosu Dışişleri Komisyon Başkanı, Muhafazakar Parti Milletvekili Richard Ottoway, Güney Kıbrıs’ın Rusya ile imzaladığı anlaşmanın, kendilerinde kaygı uyandırdığını söyledi.

Ottoway, Avrupalı toplumların bir araya gelerek, Rusya gibi diğer bölgesel aktörlere sorunların güç yerine diplomasi yoluyla çözülebileceği mesajını vermesi gerektiğini vurguladı.

Richard Ottoway, Kıbrıslı Türkler ve Rumların bir an önce müzakere masasına dönmesi ve sorunlara pratik çözümler üretmeleri ümidini taşıdığını da ifade etti.

Ottoway, “Rum Lider Nikos Anastasiadis’in Rusya Federasyonu’na gerçekleştirmiş olduğu resmi ziyaet çerçevesinde, Kıbrıs’ta bulunan limanların Rus askeri donanmasının kullanımına açılması karşılığında Güney Kıbrıs’ın Rusya’ya olan borcundan birkaç milyar Euro değerinde indirim yapılmasını da içeren bazı anlaşmalar imzalaması tarafımızda kaygıya neden olmaktadır” dedi.

Ukrayna’da ortaya koyduğu saldırgan tavrın karşısında Avrupa’nın Rusya’ya karşı tek bir sesle hareket etmesi gereken bu dönemde Rusya’nın Akdeniz’e demir atmasına imkan tanıyan bu kararı anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Ottoway, şöyle devam etti:

Ayrıca bu karar, Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasını terk etmesiyle iki taraf arasında daha da derinleşen bölünmüşlüğün sonlandırılması için kapsamlı bir çözüme duyulan ihtiyacın  aciliyetini gözler önüne sermektedir. Avrupalı toplumların bir araya gelerek, Rusya gibi diğer bölgesel aktörlere sorunların güç yerine diplomasi yoluyla çözülebileceği mesajını vermesi gerekmektedir. Ümidim, Kıbrıslı Türkler ve Rumların bir an önce müzakere masasına dönmesi ve sorunlara pratik çözümler üretmeleridir.”